Bolest a píchání v prsou u žen: jaké jsou příčiny

Bolest na prsou

Bolest a píchání v prsou jsou relativně časté stavy. Mnoho žen si cyklicky stěžuje na taková onemocnění – jako na jeden z příznaků PMS. Bodnutí v prsou může být také způsobeno fibroadenomy nebo cystami. Bolest bradavek a píchání mohou doprovázet mladé matky, které kojí. Jaké jsou další příčiny bodnutí do prsu?

Bolest a píchání v prsou před menstruací

Ve druhé polovině menstruačního cyklu hladiny estrogenu náhle klesají, zatímco hladiny jiného pohlavního hormonu, progesteronu, stoupají. Jeho úkolem je připravit sliznici dělohy na implantaci oplodněného vajíčka. Kromě toho progesteron způsobuje zadržování vody v těle, což má za následek: zvýšení tělesné hmotnosti, pocit těžkosti a také otoky a citlivost prsou. Obvykle dochází k tupé bolesti v obou prsou. Zhoršuje se zejména během pohybu, a proto jsou některé ženy před menstruací nuceny vzdát se sportovních aktivit, jako je běh nebo jízda na kole.

Žena

Foto: Pixabay

Bodnutí v hrudi – jaké jsou příčiny?

Lokalizovaná bodavá bolest v prsu, která se zesiluje např. ve specifické poloze těla, může naznačovat přítomnost benigních lézí v mléčné žláze. Patří mezi ně cysty, které lze při samovyšetření cítit jako malé, středně tvrdé uzlíky. Cysty v prsou jsou ve formě vezikul naplněných serózní tekutinou s hladkým obrysem a volně klouzajících pod prsty. Jejich tvorba je obvykle stanovena hormonálně a mohou z měsíce na měsíc měnit svou velikost a dokonce zmizet.

Může jít o rakovinu?

Jednostranná bolest (např. bodavá bolest v levém nebo pravém prsu) může být také příznakem vzniku rakoviny. I když si myslíme, že nádory bolí až ve velmi pokročilém stadiu, což se nejčastěji ukazuje jako pravdivé, v případě prsu může nádor tlačit na sousední struktury. Rakoviny prsu se nejčastěji nacházejí v horním vnějším kvadrantu. Jaké další doprovodné příznaky by nás měly zvlášť znepokojovat?

  • Výtok z bradavky. Každé samovyšetření prsu by mělo skončit jemným stiskem bradavky. Kontrolujeme, zda se neobjeví výtok.
  • Asymetrie prsou.
  • Zatažená nebo bolestivá bradavka.

Bolest prsou na začátku těhotenství

Velikost mléčných žláz v raném stadiu těhotenstvíraném stadiu těhotenství roste a ty poté začnou produkovat mléko v dostatečném množství, aby poskytly výživu novorozencům a kojencům. Stává se to v důsledku zvýšení koncentrace pohlavních hormonů: estrogenu a progesteronu. Vzhled bradavky se navíc mění, jak se zvětšuje a získává intenzivní vínově růžovou barvu.

Náhledové foto: Pixabay