christmas-cookies-g8994da5ab_640

Rizika nedodržování diety u cukrovky: Však si dám jen kousek zákusku

O cukrovce se říká, že je nemocí, která nebolí. O to je ale zrádnější, pokud není správně léčena. Jak je to se zdravím pacientů s diabetes mellitus? A proč například očními komplikacemi trpí na 65 až 99 % diabetiků pro dvaceti letech s nemocí?

Moderní medicína

Před objevem inzulinu v roce 1922 a moderních léčebných metod si pacienti s diabetem mohli o kvalitní léčbě nechat akorát tak zdát. Co by za to mnozí tenkrát dali, kdyby jim pomohly život zachránit inzulínové injekce. Dnes je moderní medicína v oblasti diabetologie na vysoké úrovni, přesto stále vysoké procento diabetiků se potýká s přidruženými zdravotními problémy. Proč tomu tak je?

Léčbu lékařů je nutné dodržovat

Z jednoho prostého důvodu – lidé velice často nedbají doporučení lékařů ohledně diety, nedokážou si odpustit sladkosti, které jim zdvíhají hladinu cukru v krvi. Před kontrolou u svého lékaře pak narychlo někteří konzumují kysané zelí nebo se cpou citróny, aby se jim cukr snížil na optimální hladinu. Jsou jako malé děti, které si myslí, že tímto dosáhnout kompenzace své nemoci. Přitom ale zapomínají na to, že dlouhodobě vysoká koncentrace cukru v krvi ničí jejich zdraví.

Foto: Pixabay

Zdravotní problémy diabetiků

Jestliže je glukóza v krvi po dlouhou dobu ve vyšších hodnotách (více než 15 mmol/l), odrazí se to stavu vnitřních orgánů. Pomalu, ale jistě cukr v krvi zhoršuje funkci ledvin, ovlivňuje stav srdce a celého kardiovaskulárního systému, má negativní vliv také na oční sítnici i celý nervový systém. Proto je tak důležitá kompenzace cukrovky za podpory ošetřujícího lékaře a nutné spolupráce pacienta. Jestliže diabetik na svou léčbu zapomíná a nedodržuje doporučenou dietu, nemůže se pak divit, že se jeho zdravotní stav časem výrazně zhorší.

Diabetikům více než komukoliv jinému hrozí oslepnutí, dialýza, amputace nohou, infarkt či mrtvice. Výrazným pomocníkem při léčbě je glukometr a pravidelná kontrola cukru v krvi, kterou si může provádět pacient sám.

Zdroj info: https://www.cukr-v-krvi.cz/hodnoty-cukru-v-krvi-ckv-1239-10830.html

Náhledové foto: Pixabay

 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

1 komentář

  1. maly had Odpovědět

    Autorka má poněkud starší názory. Hladinu cukru nezvyšuje jen kousek cukroví tedy cukr samotný, jak se říkalo kdysi, ale v zásadě sacharidy, tedy i třeba chléb nebo kynutý knedlík a z toho plynoucí následná obezita. A kysané zelí jen před kontrolou již nepomáhá, protože dnes se provádí rozbor průměrného množství cukru v krvi v délce až 3 měsíce, tedy od kontroly ke kontrole.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *