Řeřicha

Řeřicha: Přírodní multivitamin

Řeřicha setá má spoustu léčebných použití, které se datují už od dob Starověkého Řecka. Tato bylinka pochází původně tedy z Evropy, ale rozšířila se do celého světa. A jaké že jsou její hlavní výhody pro naše zdraví?

Řeřicha a zdraví

Řeřicha je zdrojem beta- karotenu a luteinu.  Jedná se o dvě dost důležité složky, které slouží k prevenci před UV zářením a udržuje naši pokožku zdravou. Obě složky jsou tak klíčem k prevenci stárnutí pokožky. Co se týká léčby, může řeřicha pomoci při problémech s akné, ekzémy a obecně s problematickou pokožkou. Řeřicha je také skvělým antioxidantem, což je zase klíč k prevenci rakoviny. Antioxidanty totiž zabraňují poškození buněk.  Zejména buněk poškozených kouřením, takže pomáhají snížit riziko rakoviny plic. V aktivních antioxidantech je obsažen vitamín A, B,C, i E. Řeřicha také se svými ve vodě rozpustnými fytochemikáliemi glukosinoláty, obsahující síru, pomáhá k lepší funkci jater.  Jelikož jsou játra filtračním systém těla, řídí syntézu, rozkládají bílkoviny a celkově udržují zdravý metabolismus, řeřicha k tomu všemu přispívá regulací enzymů.

Řeřicha jako multivitamín

Řeřichu můžeme nazývat jako přírodní multivitamin, neboť obsahuje opravdu mnoho živin a vitamínů. Kromě výše uvedených se jedná ještě o železo, draslík, vápník omega- 3 mastné kyseliny, bílkoviny, jód, vlákninu a vitamín D. Draslík působí jako antidiuretik a odvádí vodu z těla ven. Vláknina zase zabraňuje střevním potížím a jód pomáhá udržet štítnou žlázu zdravou. Štítná žláza zase udržuje náš zdravý metabolismus.

A jak řeřichu užívat?

Řeřicha se užívá čerstvá, respektive její listy a stonky. Jako čerstvá je řeřicha nejvíce zdraví prospěšná. Používá se do sendvičů, salátů a je ozdobou jakéhokoliv jídla. A jelikož je řeřicha nenáročná na pěstování, zvládnete si ji vypěstovat i sami doma a ještě budete hezkou ozdobu na okně.  Semínka navíc zakoupíte v každém zahradnictví.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *