Psyllium: levný prostředek, který vám může pomoci zhubnout

Psyllium

Psyllium můžete koupit ve formě kapslí nebo také prášku. Oproti lékům na hubnutí se jedná o finančně nejlepší variantu, která vám může pomoci zhubnout. Stačí se naučit psyllium správně používat, a můžete získat mnohé příznivé účinky. Můžete zaznamenat lepší kvalitu trávicího ústrojí, zhubnout a zlepšit také hladinu cukru v krvi. Psyllium se získává z rostliny zvané jitrocel vejčitý (Plantago ovata).

Psyllium zdrojem vlákniny

S hubnutím se často pojí množství vlákniny, kterou přijmete ve stravě. Obsažena je v ovoci a zelenině (zejména v jejich slupkách), luštěninách, celozrnných produktech apod. Vláknina je pro hubnutí prospěšná hned v několika ohledech: zasytí, protože zpomalujte trávení, a navíc upravuje trávení. To znamená, že toho méně sníte a zároveň dbáte o zdraví svých střev. Psyllium totožni podporuje růst dobrých bakterií ve vašem střevě, což je spojeno také s posílením imunitních funkcí.

Plantago ovata

Foto: Pixabay

Psyllium pomůže proti zácpě i průjmu

Pokud přidáte psyllium do vody, můžete pozorovat, jak nabobtná a z tekutiny se stane tužší konzistence. Stejným způsobem může zafungovat také při průjmu – nasákne vodu v trávicím traktu, díky čemuž je stolice pevnější a její průchod je snadnější. Jestliže vás na druhou stranu trápí zácpa, i zde může pomoci psyllium. Tvoří totiž objemnou stolici, kterou je snadné vylučovat. Je ale důležité společně s vlákninou přijímat i dostatečné množství tekutin.

Psyllium proti kardiovaskulárním onemocněním

Psyllium má potenciál přirozeně snížit hladinu cholesterolu. Navíc strava s vysokým obsahem rozpustné vlákniny, může snížit triglyceridy a tak i riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. vláknina může taktéž ovlivnit hladinu cukru v krvi. To může být prospěšné nejenom pro pacienty, kteří se léčí s cukrovkou.

Použití psyllia

Psyllium ve formě kapslí stačí v doporučeném množství užívat nejlépe ráno a zapít dostatečným množstvím vody. Pokud jste si koupili práškovou formu, můžete ji vmíchat do smoothie, jogurtů či snídaňových kaší. Je možné je přidat také do různých receptů, jako jsou například palačinky nebo pečivo a zvýšit tak nutriční obsah svých produktů. Nezapomeňte, že pokud přidáte psyllium do své stravě, měli byste se zaměřit na dostatečné množství tekutin, jinak byste mohli trpět na zácpu.

Zdroje info:

https://aktin.cz/znate-psyllium-pomuze-se-zazivanim-i-pri-hubnuti

https://www.byrdie.com/psyllium-fiber-benefits-5176220

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6358997/

Foto: Pixabay