Meditace

Příznivé účinky pravidelné meditace

Meditace – věc pro mnohé spojená s východními filozofiemi. S klidným životním stylem a psychickou rovnováhou. Pro další je to však jen zbytečnost a otázka módy posledního desetiletí. Přinášíme vám však důvody a situace, kdy je meditace opravdu prospěšná. Nejde jen o pózu ve společnosti. Ten, kdo ji dělá dobře a pravidelně, ten, kdo ji bere vážně, může sledovat úžasné účinky.

Meditace dobrá na nervy

O technikách a začátcích meditace bude napsáno hodně v některém z dalších článků. Nejprve se ale podíváme na věci, které by vás měli teprve k meditaci přitáhnout. Jednou z nejdůležitějších vlastností lidí, kteří aplikují meditační postupy je určitě snížení celkově zažívaného stresu a schopnost zvládat krizové a zátěžové situace lépe a s přehledem. Několik opravdu fundovaných psychologických publikacích uvádí, že meditace snižuje stres. Zároveň meditace snižuje hladinu kortizolu, tedy stresového hormonu, v krvi. V konečném důsledku zmenšuje meditace riziko kardiovaskulárních onemocnění nebo třeba depresí a nespavosti.

Jako lék proti chřipce

Ač to zní neuvěřitelně, meditace má na organismus pozitivní účinky i v období chřipek a nachlazení. Další výzkumy, které provedla Wisconsinská univerzita, tvrdí, že osoby, které provádí meditace, jsou méně často nemocní, a tudíž méně často absentují v práci. Také je dokázané, že pokud již meditaci provádějící člověk takto onemocní, tělo se s příznaky vyrovnává rychleji a celý průběh nemoci se zkracuje.

Pro klidný spánek

Již jednou zde bylo nakousnuto téma psychiky a pozitivních účinků meditace na ni. Je dokázané, že tyto účinky také kladně působí na spánek. Navíc při různých výzkumech a šetřeních se dochází k názoru, že osoby, které meditují, také rychleji usínají a jejich spánek je zdravý a hluboký. Kvalita spánku je na lepší úrovni než u ostatních. Nejlépe na tom jsou lidé, kteří meditují večer či těsně před spaním.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *