Opar

Jak bojovat s nepříjemným oparem

Nepříjemný puchýřek na rtu. Svědění a bolest. To vše doprovází tvorbu oparu. Jde o nepříjemný problém, který navíc jde na první pohled vidět a důkaz krásy to rozhodně není. Navíc pokud se objeví ve špatný čas, může vám znepříjemnit události, na kterých jste chtěli vypadat dobře. Jak proti objevování se oparů bojovat. Pojďme si ukázat pár tipů.

Přenáší se dotykem.

Opar způsobuje vir, který má jednu nevýhodu. Pokud se jím nakazíme, již nikdy se jej nezbavíme. Nejčastěji dochází k nákaze v dětství. Někdy vzduchem, někdy dotykem. Dobrou radou tedy je to, že bychom se neměli dostávat do styku již s nakaženým. Například pokud má matka akutní opar, který se jí vytvořil, není dobré, aby nakazila dotykem dítě. Pokud však již vir v našich tělech máme, nezbývá nic jiného než eliminovat ty podněty, které tvorbu vřídku způsobují a startují. Na řadu přichází léčba a prevence.

Jak opar léčit

Teď bude řeč o stádiu, kdy již vřídek v oblasti pusy máme. Přichází na řadu Nerudovská otázka – Co s ním? V prvních stádiích je dobré nasadit za včasu antivirotika. Jedná se o tabletky, které bývají předepisovány lékařem. Po jejich nasazení může opar okamžitě zmizet nebo průběh projevu razantně zmírnit. Pokud vás opar trápí často, je dobré se nechat vyšetřit u specializovaného lékaře – imunologa. Bude zde zkoumána varianta snížené imunity a prokáže-li se, bude nasazena adekvátní medicínská odpověď, kterou naordinuje lékař. V lékárnách je také nabízeno různé zboží pro léčbu oparů. Od náplastí či různých gelů, přes antivirotické krémy, až po všelijaké roztoky.

Prevence

Důležitá je také prevence, jelikož vyléčit vir způsobující opar již nejde. Proto, musíme dbát na to, aby podněty, které způsobují opary, byly co nejméně časté. Mezi nejčastější příčiny startu tvorby puchýře je stres a dlouhodobá fyzická zátěž. Dále například horečka, menstruace nebo hormony během těhotenství. Poslední variantou, může být již zmíněná oslabená imunita, kterou musí řešit lékař. Prevencí co se přenosu týče je pak používání vlastních ručníků a omezený styk s lidmi s akutním projevem oparového viru.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *