Chrápání

Tipy, jak skoncovat s chrápáním

Chrápání – jedna z nejotravnějších věcí, která nám znemožňuje usnout. Pokud váš partner nebo osoba, která spí ve stejné místnosti, chrápe, asi jste již několikrát přemýšleli, jak tento jev odstranit. Jak se zbavit tohoto – pro usínajícího – odporného zvuku. Přinášíme pár rad a triků, které využijete v boji s chrápáním.

Začněte u životního stylu!

Jedna ze základních věcí, je odstranit rizikové faktory, které mohou chrápání způsobovat. Mnoho těchto faktorů se váže k našemu životnímu stylu. Nejvíce totiž chrápou například lidé s nadváhou. Pokud tedy máte nějaké to kilo navíc, určitě pomůže byť sebemenší snížení vaší tělesné hmotnosti. Za další je dobré omezit konzumaci alkoholu nebo například braní různých léků (například sedativa či antidepresiva). Důležité je hlavně omezit tyto aktivity minimálně dvě hodiny před ulehnutím. Je totiž dokázané, že alkohol či sedativa uvolňují vaše svaly. To pak umožňuje snadnější chrápání. A poslední věcí je správná spánková hygiena. Spát byste měli minimálně 7 – 8 hodin (i když v mnoha případech je to individuální). Při spaní mějte vytopeno maximálně na 20°C a větrejte.

Poloha těla

Samozřejmě, že tyto věci nemusí pomoci. Na řadu pak přicházejí změny týkající se polohy těla při spaní. Nejlepším krokem, kterým chrápání můžete zastavit, je otočení se na bok. Pří spaní v této poloze je pro tělo těžší začít chrápat. Problémem může být, že se budete automaticky otáčet zpět do polohy na záda. Pro tyto případy existuje osvědčený starý trik. Kapsička našitá na zadní část pyžama a v ní tenisák! Dalším tipem je zvednutí horní části vaší postele. Může jít o minimální posun v řádech několika centimetrů (max. o 10 cm). Pomůže to vašemu dýchání.

Když za chrápání může ucpaný nos

Někdy za chrápáním může stát ucpaný nos. Většinou jde o aktuální rýmu nebo alergickou chronickou rýmu. V obou případech používejte přípravky, které zaručí průchodnost dýchacích cest. V noci pak nemusíte tak chrápat a dýchat pusou. Existují obyčejné spreje nebo steroidy, které pomáhají při rýmě chronické. Dále se pak na trhu a v lékárnách objevují například pásky, které roztahují nosní dírky a tak usnadňují dýchání.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *