Příznaky rakoviny děložního čípku: spousta žen je bere na lehkou váhu

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je závažné onemocnění. Je také důvodem, proč ženy chodí pravidelně ke svému ženskému lékaři. Bohužel, preventivní prohlídky bývají velmi často zanedbávány. Jakkoli se bavíme o tom, že hormonální antikoncepce může být škodlivá, v jednom má podle lékařů veliký přínos: donutí ženy chodit na pravidelné prohlídky. Jakmile jim dojde antikoncepce, jdou k lékaři pro nový předpis a zároveň si odbudou preventivní prohlídku.

Cytologický stěr

Při preventivní prohlídce u gynekologa je odebrán cytologický stěr, známý také jako Pap stěr. Ten má za úkol odhalit přítomnost abnormálních buněk – a odhalit tak různé možné rakoviny v reprodukčním systému ženy. Nejedná se tedy pouze o odhalení rakoviny děložního čípku, ale také vaječníků apod. I když ale žena chodí pravidelně na prohlídky ke gynekologovi, neměla by brát na lehkou následují tři příznaky. Mohou to být příznaky rakoviny děložního čípku.

Kalhotky

Foto: Pixabay

Krvácení

Krvácení mimo ženský cyklus je vždy varovným znamením. Bohužel, spousta žen nad tím jenom pokrčí rameny. Zadělávají si tím ale ne mnohem horší problémy. Rakovina děložního čípku se projevuje krvácením mimo cyklus, přitom může jít jen o velmi jemné krvácení (tzv. špinění). Taktéž se projevuje velmi silnou menstruací, která navíc může být delší, než obvykle. Někdy se krvácení objevuje po sexu nebo prohlídce u gynekologa.

Abnormální výtok

Vaginální výtok je normální a bezproblémový. Obecně se vyřeší sám tak do jednoho dne. Zvýšení vaginálního výtoku je normální v těhotenství – v takovém případě je jeho barva mléčná, výtok je řídký a mírně zapáchá. Během ovulace se výtok také projevuje běžně, jeho barva je čirá a má konzistenci vaječného bílku. Abnormální výtok je způsoben mnohými příčinami – od těch méně závažných (jako jsou kvasinkové infekce) až po rakovinu děložního čípku. Nenormální je vodnatý, bílý, hnědý, krvavý nebo zapáchající výtok. Ať už je jeho příčina jakákoli, je dobré konzultovat tuto změnu se svým lékařem.

Bolest podbřišku

Někdy jsou bolesti v podbřišku normální. Může jít o normální projevy menstruace, některé ženy pociťují bolesti také v době ovulace. To je naprosto neškodné. Příčin bolesti podbřišku může být velké množství, z nichž ne všechny jsou tak závažné, jako rakovina děložního čípku. Také v raných fázích těhotenství je určitá bolest (ne ostrá a paralyzující) normální. Někdy ale jde i o závažnější příčiny, jako jsou ovariální cysty, endometrióza a mimoděložní těhotenství.

Příznaky pokročilé rakoviny

Pokud rakovina nebyla odhalena včas, vyskytnou se i některé další příznaky. Například bolest v dolní části zad, otoky nohou, únava, nevysvětlitelný úbytek na váze a další.

Zdroj: https://www.davidwolfe.com/3-early-signs-cervical-cancer/

Foto: Pixabay