Diabetes

Příznaky cukrovky pod drobnohledem

Diabetes melitus, neboli lidově řečeno cukrovka, se řadí mezi civilizační choroby a může postihnout člověka fakticky v jakémkoli věku. Jde fakticky o poruchu metabolismu cukrů. Postihuje obě pohlaví a může propuknout klidně i náhle. Mnohdy jej také zjistí lékař ze vzorku krve při preventivní prohlídce. Cukrovka nastupuje tehdy, když glukózy v krvi přesáhne celkovou hodnotu 10 mmol/l. Zvýšená hladina cukru v krvi může mít 2 příčiny, a proto rozlišujeme dva typy cukrovky.

2 typy cukrovky

Rozlišujeme dva základní typy cukrovky. Cukrovka prvního typu je fakticky vrozená a vzniká díky nedostatečné schopnosti produkce hormonu slinivky břišní, tedy inzulinu. Diabetes 2 typu se vyznačuje minimální citlivostí vlastního těla k hormonu slinivky břišní. Inzulin je přitom nesmírně důležitý v tom, že umí zachytávat cukr z krve a přenášet jej do těla tam, kde je to momentálně zapotřebí. Přísun hlavního energetického zdroje je tak díky inzulinu zaručen. Diabetes mellitus 1. Typu propuká obvykle v dětství a trpí jí 0,4% lidí. Diabetes mellitus 2. Typu propuká naopak spíše u dospělých, a to přibližně u 7% populace.  

Příznaky cukrovky

Příznaky cukrovky se různí. Mezi nejčastější příznaky diabetu 1. typu se řadí podrážděnost a také poměrně časté močení. Vyskytuje se i abnormální žízeň a silný pocit hladu. Zapomenout nelze ani na hubnutí. Jinak cukrovka 2 typu příznaky jeví také, a to třeba diabetické koma spojené s poruchou vědomí. Mezi časté příznaky patří žízeň a ospalost. Zapomenout nelze ani na únavu a kožní infekce. Pomalu se hojí rány a typická je i bolest nohou či mravenčení chodidel.

Jaká je prevence cukrovky

Žádná solidní preventivní opatření pro cukrovku 1. typu neexistují. U druhého typu je důležité zejména zdravě žít. Cukrovka určitě není důsledkem nadměrné konzumace sladkostí, jak si široká veřejnost bohužel mnohdy myslí. Diabetik si ale musí sladké pokrmy odpírat, a to ve velkém.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *