Přejídání přes svátky? Známe bylinky, které mohou pomoci

Vánoční cukroví

Vánoce jsou svátky, kdy obvykle dietu nedodrží ani lidé s nejpevnější vůlí. Lákadel je přece tolik! Vánoční cukroví, smažený kapr, bramborový salát od maminky, řízky, pečená husa nebo kachna – to všechno bychom do zdravého jídelníčku rozhodně nezařadili. A tak není divu, že přejídání se je častou součástí vánočních svátků. Poté, co toho zkonzumujete obrovské množství, můžete pociťovat zažívací potíže, jako je bolest břicha, nevolnost či plynatost. Jak od těchto obtíží ulevit? Zkuste sílu přírody!

Máta na přejídání

Jedná se o jednu z nejznámějších bylinek vůbec. Spousta z nás si ji vybaví zejména jako součást žvýkaček pro její svěží vůni a chuť. Avšak máta se hojně využívá také v lékařství. V listech této bylinky jsou obsaženy silice (zejména mentol a jeho deriváty). Ty pomáhají při takových trávicích obtížích, jako je nadýmání, protože uvolňují plyny. Uleví také při bolestech břicha, protože uvolňujíe střevní stěny a stimulují trávení. Lidé, kteří trpí zánětem žaludku, by se ale užívání máty měli raději zdržet. Nevhodná je též pro pacienty s reflexními onemocněními. Těhotné ženy a děti do pěti let by mátu měli užívat jen velmi občasně.

  • Na bolest žaludku je vhodné připravit si mátový čaj: 1 polévkovou lžící čerstvých mátových listů (nebo lžičku sušených) zalijte vroucí vodou. Přikryté nechte odstát asi 10 minut. Poté promíchejte, sceďte a vypijte.

Máta

Foto: Pixabay

Kmín proti nadýmání

Ačkoli si spousta lidí myslí opak, kmín skutečně funguje proti nadýmání. To je důvod, proč je kmínová polévka tak oblíbená mezi kojícími matkami – eliminuje vznik „prdíků“ u miminka. Kmín obsahuje esenciální olej specifické chuti a spousta dalších účinných látek. Není náhodou, že na kmín narazíme u potravin, které jsou mastné a tučné (kachna, husa, bůček apod.), protože usnadňuje trávení. Kromě toho také snižuje nadýmání, proto bychom jej měli přidávat k takovým potravinám, jako je zelí, čerstvý chléb nebo luštěniny. Je bezpečný pro těhotné i kojící ženy i malé děti.

  • 1 polévkovou lžíci kmínu zalijte v hrnku vroucí vodou a nechte asi 10 minut odstát. Poté sceďte a podávejte.

Meduňka proti zácpě

Tato citrusově vonící bylinka je vhodná nejenom k uklidnění nervů pro lepší spánek, využijete ji také pro trávení. Meduňka je poměrně univerzální bylinkou, která se dokáže vypořádat také s menstruačními bolestmi a příznaky premenstruačního syndromu. Listy meduňky vykazují prospěšné účinky při nadýmání, zácpě a špatném trávení.

  • Čaj připravíte stejným způsobem jako v předchozích případech.

Další bylinky napomáhající trávení

Sáhnout můžete taktéž po heřmánku, který pomůže při nevolnosti, pálení žáhy a plynatosti. Účinná je také kurkuma. Ta má protizánětlivé vlastnosti a snižuje některé příznaky onemocnění trávicího traktu.

Zdroje info:

https://synergiczni.pl/suplementy/ziola-i-przyprawy-ktore-pomoga-po-swiatecznym-przejedzeniu

https://bylinkydnes.cz/3-bylinky-diky-kterym-zvladnete-i-vanocni-prejidani/

Foto: Pixabay