Nedostatek draslíku prozradí únava, křeče i zažívací problémy

Lidské tělo potřebuje pro své správné fungování celou řadu minerálních látek. Do tohoto výčtu bez debat patří i draslík. Jeho nedostatek má celou řadu různých projevů. Podívejte se na několik varovných signálu, podle kterých poznáte, že máte nedostatek draslíku a je na čase začít tento minerál aktivně doplňovat.

Pocit neustálé únavy a slabosti

Jedním z poznávacích znaků, že něco není v pořádku a vaše tělo potřebuje doplnit živiny, spočívá v pocitu neustálé únavy a slabosti i ve chvílích, kdy máte dostatek spánku. Nedostatek draslíku navíc může mít vliv na metabolismus dalších látek a živin, což opět vede k rozvoji pocitu únavy a malému množství energie.

Svalové křeče

Nedostatek draslíku se může projevovat také vznikem křečí a svalovými záchvaty. Křeče se přitom objevují zpravidla náhle a bez předchozího varování. Nízká hladina draslíku v krvi totiž znemožňuje efektivní přenos informace o kontrakci z mozku do svalu.

Rychlejší tlukot srdce

Dalším poměrně nepříjemným příznakem nedostatku draslíku je zrychlené bušení srdce. Můžete si toho povšimnout jako krátkodobého nepříjemného pocitu, ale třeba i delšího podivného stavu spojeného s mírnými bolestmi na hrudi. Podobné pocity mohou být i velmi nebezpečnou arytmií, proto sledujte svůj stav a případně vyhledejte lékaře.

Zažívací problémy

Na nedostatečné množství draslíku v organismu mohou ukazovat také žaludeční problémy a celkové zhoršení zažívání. Jedná se především o plynatost nebo zácpu, kdy jsou problémy způsobené zhoršenou signalizací u buněk, které pomáhají trávení. Proces tak nejde ideálně a objevují se právě tyto trávicí problémy a nedostatky.

Foto: Pixabay

A jak draslík doplnit?

Pokud začnete pozorovat přímé projevy nedostatku tohoto minerálu, jsou účinnou pomocí kvalitní doplňky stravy. V rámci prevence si však většinou vystačíte s vhodnou stravou. Na draslík jsou bohaté potraviny, jako například sladké brambory, zelenina, ovoce, luštěniny a podobně. Dobrým zdrojem jsou například banány.

Zdroj: https://www.kulturistika.com/8-priznaku-nedostatku-drasliku a https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Co-hrozi-pri-nedostatku-drasliku—kde-ho-najdeme__s10012x20149.html

Náhledové foto: Pixabay