Potraviny pro zdraví vašeho srdce, o kterých jste možná nevěděli

Losos

Kardiovaskulární onemocnění jsou poměrně rozšířenou a velmi častou příčinou smrti. Proto bychom se o zdraví svého srdce měli starat preventivně, a nejenom tehdy, když už nám hrozí nebo dokonce máme diagnostikovanou některou ze srdečních chorob. Kromě správného jídelníčku je důležitý také dostatek pohybu a vyhýbání se kouření a alkoholu. Jaké potraviny nám v této snaze mohou pomoci?

Losos

Losos patří mezi velice oblíbené ryby, na kterých si pochutnávají i ti, kteří si na mořské plody příliš nepotrpí. Losos, ale i jiné mořské ryby, obsahují omega-3 mastné kyseliny, o kterých se ví, že jsou prospěšné pro zdraví srdce. Snižují záněty v těle a tvorbu krevních sraženin. Taktéž mají svůj podíl na snižování „špatného“ cholesterolu v krvi. Ryby byste si měli dopřát minimálně dvakrát za týden.

Olivový olejFoto: Pixabay

Olivový či řepkový olej

Také olivový olej má schopnost snižovat množství „špatného“ cholesterolu v krvi. Olivový olej můžete (v omezené míře) používat na vaření, jako zálivku do salátů, na smažení nebo si do něj můžete namáčet chleba (k tomuto účelu se skvěle hodí bylinkami ochucené varianty olivového oleje). Co se týká kvality, je dobré zakupovat si extra panenský olivový olej. Také řepkový olej může mít tyto účinky, hodí se ale jen pro smažení. Smažení bychom si měli dopřávat maximálně jednou za měsíc. Při kardiovaskulárních chorobách je ideální vaření v páře.

Celozrnné pečivoFoto: Pixabay

Celozrnné pečivo

Celozrnné pečivo obsahuje vyšší množství vlákniny, a přitom je zhruba stejně kalorické, jako to z bílé mouky. Vláknina je pro naše zdraví důležitá nejen v tom, že podporuje náš trávicí systém, ale také snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi.

JablkaFoto: Pixabay

Jablka

Jablka jsou velice zdravým ovocem, které obsahuje zejména kvercetin, který má protizánětlivé a antikoagulační účinky. Kromě toho jsou bohaté na spoustu vitamínů a vlákninu. Můžete si je dopřát jen tak, v salátech nebo smoothie. Ideální je konzumovat je i se slupkou.

Zdroj: https://dietetycy.org.pl/10-produktow-dla-zdrowego-serca/

Foto: Pixabay