Potraviny pomáhající pro snížení kyseliny močové

Jídelníčkem ke zdraví platí v mnoha případech. Zdravá a vyvážená strava totiž může být výbornou prevencí, ale částečně i lékem pro zmírnění některých potíží. Podívejte se, jaké potraviny by neměly chybět ve vašem jídelníčku v případě, kdy chcete co nejvíce snížit množství kyseliny močové v organismu.

Proč máte v těle nadbytek kyseliny močové

Kyselina močová představuje odpadní produkt, který vzniká při trávení některých potravin bohatých především na puriny. Dlouhodobě zvýšené hodnoty kyseliny močové jsou rizikové pro vývoj některých onemocnění. Často se objevuje například dna, která nepříjemně postihuje klouby.

Omezte rizikové potraviny

Protože máte v těle přebytek kyseliny močové, rozhodně je na místě zaměřit se trochu více na eliminaci a omezení konzumace potravin, po jejichž trávení dále vzniká. K tomu však musíte přidat i některá základní opatření spočívající ve zdravém pohybu, dostatečném pitném režimu nebo zhubnutí přebytečných kilogramů. Z jídelníčku se snažte co nejvíce vyřadit potraviny bohaté na puriny, kam patří například červené maso, vnitřnosti, mořské plody, ale i tmavá čokoláda. Samozřejmostí by mělo být striktní vyřazení uzenin a tučných či smažených potravin.

Jablečný ocet i vláknina

Pro efektivní snižování kyseliny močové v organismu je potřeba přemýšlet nad tím, jaké potraviny naopak do jídelníčku zařadit navíc. Jedná se například o jablečný ocet či vlákninu. Při pravidelné konzumaci totiž mohou z dlouhodobého hlediska pomáhat ke snížení nadměrného množství kyseliny močové. Výborná jsou i samotná jablka nebo ořechy.

Foto: Pixabay

Citrusy a bobuloviny

Podobně na tom jsou i citrusy nebo bobuloviny. Jejich velká výhoda spočívá v tom, že kromě kyselin, které pomáhají rozpouštět právě kyselinu močovou, slouží také k efektivnímu doplnění vitamínů a antioxidantů, jejichž úkolem je efektivní ochrana buněk před nežádoucími vedlejšími produkty metabolismu.

Zdroj: https://www.ikem.cz/cs/dna-a-vysoka-hladina-kyseliny-mocove/a-1989/ a https://www.prozeny.cz/clanek/co-jist-s-vysokou-hladinou-kyseliny-mocove-75076

Náhledové foto: Pixabay