Popraskané paty: zbavte se jich prostřednictvím domácích metod!

Popraskaná pata

Popraskané paty nejsou jen kosmetickým problémem, který nepěkně vypadá zejména v létě, kdy nosíme sandály, které paty odhalují. Mohou být také bolestivé a nepříjemné. Když si natahujete ponožku mohou se paty o ni zachytávat. V případě silonových ponožek nebo punčoch může dojít k jejich potrhání. Pokud tento problém trápí i vás, vězte, že nemusíte utrácet stokoruny za komerční prostředky k odstranění popraskaných pat. Vyzkoušejte předtím některou z následujících metod.

Prevence je lepší než léčba

Ano, platí to také u popraskaných pat. Pokud na ně trpíte, měli byste této partii věnovat zvláštní pozornost. Používejte speciální krémy na nohy, které hydratují kůži. Tvrdnoucí kůži pravidelně odstraňujte – ve sprše můžete použít například pemzu, mimo ni pak speciální škrabky na paty. Pomoci může také speciální lázeň nebo návštěva u pedikéra.

Paty

Foto: Pixabay

Sůl či jedlá soda

Oba dva prostředky fungují stejně. Sůl ale může pálit, pokud máte na nohách drobné ranky nebo puchýře. Z tohoto důvodu spousta lidí volí raději jedlou sodu. Postup je velmi jednoduchý: jednu lžíci soli nebo sody rozpusťte v lavoru s teplou vodou. V této lázni namáčejte nohy asi 15 minut (postupně můžete přilévat teplou vodu). Poté nohy očistěte pemzou a namažte hydratačním krémem.

Citron

Citron rozpulte a vymačkejte z něj šťávu. Tu můžete použít libovolným způsobem. Kůru z citronů použijete na paty před tím, než půjdete do postele – trochu ji nařízněte a navlečte na paty. Upevněte ponožkami a běžte spát. Již ráno by měly být viditelné první výsledky.

Ovesné vločky

Mleté ovesné vločky smíchejte s několika kapkami libovolného oleje – ideálně olivového. Tuto směs naneste na paty, připevněte igelitovým sáčkem a nechte působit 30 minut. Poté omyjte teplou vodou.

Med

Med má antimikrobiální a antibakteriální účinky a napomáhá při hojení a čištění ran. Současně hydratuje pokožku. Spojení těchto vlastností z něj dělá ideální prostředek na popraskané paty. Stačí jej namazat na postižená místa (ideálně přes noc) nebo je přidat do svých peelingů.

Kokosový olej

Tento olej je ideální pro suchou pokožku, ekzémy a lupénku. Má hydratační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Namažte jím paty, zabalte a nechte několik hodin působit.

Další prostředky

Z přírodních prostředků ještě stojí za zmínku ocet (zřeďte jej s vodou a nohy namáčejte), olivový olej, bambucké máslo, rozmačkané banány či parafínový vosk.

Zdroj:

https://www.ireceptar.cz/zdravi/popraskane-paty-citron-30000524.html

https://www.healthline.com/health/cracked-heel-heal#remedies

Foto: Pixabay