MCT olej: tuk ideální pro hubnutí

Kokos

Název MCT je odvozen ze tří anglických slov: medium chain triglycerides – tedy nasycené mastné kyseliny se středním řetězcem. Je to specifický druh oleje, který používají lidé, kteří chtějí zhubnout. Jde o derivát kokosového nebo palmového oleje, které považujeme za zdroj veškerého zla. O MCT oleji se naopak věří, že má pozitivní vliv na lidské zdraví. A co víc: že působí jako spalovač tuku. Je tedy vhodné užívat oleje, které jsou označeny písmeny MCT?

Co to vlastně je?

MCT olej je rostlinného původu. Jedná se v podstatě o palmový a kokosový olej. Není pravdou, že tyto tuky musí být vždy špatné. Patří totiž mezi nejbohatší zdroje mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem. Navíc obě rostliny obsahují další složky, které při kombinaci nemusí být vždy prospěšné – zejména konzumujeme-li je v nadbytečném množství. Kokos i palmová semínka, ze kterých se MCT olej vyrábí, jsou obecně pro lidské zdraví prospěšné.

Štíhlá

Foto: Pixabay

Přínosy MCT oleje

Čím méně prostředníků je potřeba ke vstřebání mastné kyseliny, tím rychleji se může stát zdrojem energie pro naše tělo. A právě MCT tuky nepatří mezi ty, které musí trávit enzymy, jako je lipáza nebo žluč. Prostřednictvím portální žíly putují přímo do jater, kde se vstřebávají. Díky tomu poslouží jako primární zdroj energie. Na MCT oleje pohlížíme jako na rychlý zdroj energie, jehož účinky pocítíme již v krátké době po konzumaci.

Spalovač tuků?

Některé zdroje uvádí, že MCT olej působí jako spalovač tuků. Toto tvrzení se bohužel vědcům dosud nepodařilo prokázat. Toto tvrzení podkládá pouze to, že tuky se středním řetězcem by měly mít vliv na redukci tukové hmoty. Aby k tomuto efektu ale došlo, měli bychom současně snížit konzumaci mastných kyselin s dlouhým řetězcem (které se, zjednodušeně řečeno, nachází v živočišných tucích).

Zkratka MCT nestačí

Pokud byste si chtěli tento olej koupit a používat jej jako náhradu jiných tuků, je třeba vědět, jak jej vybrat. Pouhé označení MCT nestačí. Bude třeba ještě trocha dalšího pátrání. Aby měly mastné kyseliny své prospěšné účinky, je třeba, aby jejich součástí byla kyselina kaprylová (C8) a kyselina kaprinová (C10). Víme o nich, že se téměř úplně vstřebávají přímo v portální žíle. Před nákupem je tedy třeba pročíst etiketu. V obsahu by mělo být hlavně C8 a C10 a menší množství C6 a C12.

Zdroj:

https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/mct-olej/

Olej MCT. Idealny spalacz tłuszczu pod lupą

Foto: Pixabay