Jak rozpoznat meningokokovou infekci a jaká je ochrana

Při nákaze meningokovou infekcí často rozhodují minuty a včasná diagnóza může zachránit život nebo zmírnit případné celoživotní následky. Jako efektivní ochrana se jeví především očkování. Přečtěte si, podle jakých příznaků rozpoznat meningokokovou meningitidu a kde si zažádat o očkování.

Co způsobuje meningokokovou infekci

Meningokokovou infekci má na svědomí invazní a v lidském organismu agresivně působící bakterie Neisseria meningitidis. Ta během množení uvolňuje do krve postiženého člověka nepříjemný jed. A ten může poškozovat orgány. Výsledkem nákazy může být zánět mozkových blan, otrava krve nebo celkové selhání organismu vlivem poškození životně důležitých orgánů.

Rozpoznejte příznaky včas

Včasná reakce je v případě meningokokové infekce naprosto zásadní a může zachraňovat životy. Problém však spočívá v tom, že základní příznaky se dají snadno splést s chřipkou nebo jiným onemocněním. Objevuje se teplota, bolest hlavy, únava nebo ztuhlost šíje. Jako jeden z klíčových příznaků, který se v zásadě objevuje pouze u meningokokové infekce však patří přítomnost takzvaných petechií. Jde o drobné podkožní krvácení, které může vypadat jako vyrážka. Objevuje se na celém těle a hlavně na břichu nebo končetinách. Dále je dobré provést test, kdy si dotyčný lehne na rovný podklad a napne nohy. Pokud při ohnutí hlavy tak, aby brada směřovala na hrudník dojde k bolestivé reakci a rychlému ohnutí nohou v kolenou, není na co čekat a je lepší zavolat záchrannou službu.

Foto: Pixabay

Očkování proti meningokokům

Nejlepším lékem je v případě meningokokové infekce rozhodně prevence v podobě očkování. Doporučuje se pro malé děti, dospívající, ale i lidi do 30 let věku. Jde o dobrovolné očkování, které je však pro některé rizikové skupiny hrazené ze zdravotního pojištění. V některých případech poskytují zdravotní pojišťovny příspěvky. Pokud máte o očkování zájem pro sebe nebo své dítě, nechte se očkovat u svého obvodního lékaře.

Zdroj: tisková zpráva SANOFI

Náhledové foto: Pixabay