Jaký vliv má alkohol a kofein na testosteron u mužů? Jeden kladný a ten druhý záporný

Co perfektně zažene žízeň v horké dni plném slunečních paprsků? Přece sklenice dobře vychlazeného piva. Nejlépe ze sedmého schodu. Pokud bude zteplalé, moc si na něm nepochutnáte. Pití piva zejména v létě, kdy se zvyšuje jeho spotřeba, má ale svoje velké ale. Proč by se pánové měli v jeho konzumaci poněkud krotit?

Pivo a účinné látky v něm obsažené

V chmelu se nachází silný silný antioxidant xanthohumol, který by mohl mít u protirakovinné účinky. Na druhou stranu ale blokuje tvorbu testosteronu. Etanol, který je v pivu, zpomaluje produkci enzymu P45 v játrech. Kvůli tomu zůstává hormon estrogen déle v organismu pivaře. Jenže více estrogenu také znamená méně testosteronu. Kdyby toto pánové věděli, možná si místo piva dají raději vodu.

Pivo je pochopitelně zásobárnou energie. Jedno velké pivo obsahuje 200 kalorií, podobně je na tom kobliha s marmeládou. Kromě toho pivo zvyšuje chuť k jídlu. Když jde muž na „jedno“ do hostince, málokdy zůstane jen u něho. V klidu dá i pět a více sklenic piva. Můžeme se pak divit tomu, že mužům roste pivní pupek? Jenže čím více tuku v těle, tím lépe se udržuje v něm ženský hormon estrogen, zatímco ten mužský testosteron je upozaděn.

Fotografie: Pixabay

Co tedy pít místo piva?

Chtělo by se říct, pijte vodu. Ale to by se člověk u řady jedinců se zlou potázal. Pivo lze, v případě potřeby do sebe dostat něco alkoholického, nahradit kvalitní pálenkou nebo suchým červeným vínem. Pálenka totiž neobsahuje nic z toho, co pivo a co je pro tvorbu testosteronu nepříznivé. A červené víno, je-li suché, je chudé na obsah cukrů a bohaté na antioxidanty. Ale i zde platí pravidlo o množství vypitého alkoholu. Stačí 2 až 3 drinky, ne více, protože ty nijak neovlivní hladinu testosteronu.

Kofein a testosteron

Nějakou dobu se věřilo, že i kofein má negativní účinek na testosteron. Ale ukázalo se, že to není pravda. Ostatně řada návštěvníků posiloven ráda sází na používání kofeinových přípravků před cvičením, protože zvyšují výkon. Kofein má totiž pozitivní vliv na tvorbu testosteronu. Pokud tedy chodíte cvičit, tak si klidně před tím dejte malé espresso.

TIP: Získejte zpět sílu a elán s testosteronovými injekcemitestosteronovými injekcemi.

Zdroj: https://www.primulus.cz/jaky-ma-alkohol-vliv-na-testosteron/42; https://www.primulus.cz/kofein-a-testosteron

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.