Pokud máte často studené ruce a nohy, zpozorněte. Může jít o příznak několika závažných problémů

Zima

Pokud máte často studené ruce a nohy, zpozorněte. Může jít o příznak několika závažných problémů. Ledové končetiny mohou být normální reakcí vašeho těla na okolní teplotu, nebo se také může jednat o indikaci k onemocnění, jako jsou oběhové poruchy, cévní onemocnění nebo příliš nízký krevní tlak. Pokud trpíte pravidelně a dokonce i za teplého počasí studenými nohami, poraďte se se svým lékařem.

Nejčastější příčiny chladných končetin, které vyžadují návštěvu u lékaře

Cukrovka

Kromě toho, že máte často studené ruce, můžete někdy cítit brnění v krajních případech až znecitlivění horních i dolních končetin. To mohou být první příznaky cukrovky. Důsledky mohou ovlivnit krevní obraz, ale také nervový systém.

Nohy

Foto: Pixabay

Štítná žláza

Zpomalená funkce štítné žlázy vede ke zpomalení metabolismu a je často doprovázena chladnými dlaněmi a chodidly. Únava, nechuť, častá ospalost, zpomalené pohyby a špatná tolerance k vysokým teplotám jsou nepochybnými příznaky této poruchy.

Anémie neboli chudokrevnost

Pokud trpíte častou únavou, bolestmi hlavy, hučením v uších a máte studené končetiny, nechte si zkontrolovat váš krevní obraz. Může se jednat o anémii důsledkem úbytku železa. Chudokrevnost je soubor příznaků, při kterém je v krvi snížený počet červených krvinek erytrocytů a množství krevního barviva – hemoglobinu pro jehož tvorbu je železo nezbytné.

Hypotenze

Nízký krevní tlak neboli hypotenze vás na životě sice neohrožuje, ale neustálé motání hlavy, mžitky před očima, slabost a v neposlední řadě studené ruce mohou být velice nepříjemné. Příznakem může být i časté zívání, únava a obtížné vstávání ze sedu do stoje. Příčinou nízkého tlaku mohou být genetické předpoklady, tělesná konstituce nebo také těhotenství, jelikož plod je pro oběhový systém těla velkou zátěží.

Pro zvýšení krevního tlaku si můžete dát kávu nebo silný čaj, ale také se doporučuje pravidelný pohyb a dodržování zdravé životosprávy.

Stres

Stres může být také příčinou studených rukou a nohou. Zvyšuje adrenalin, což zase zužuje krevní cévy a oslabuje krevní oběh, takže horní i dolní končetiny jsou chladnější. Proto nezapomínejte chodit ven. I odborné studie dokazují, že pouhá procházka na čerstvém vzduchu může efektivně redukovat hladinu stresu.

 

Zdroj: https://celltheraclinic.cz/kdyz-stitna-zlaza-nefunguje-spravne-a-co-je-to-hypotyreoza/, https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/hypofunkce-stitne-zlazy-co-hypofunkci-zpusobuje/

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.