Co způsobuje mužská prsa? Mohou za to potraviny, jako je sója, ale i pivo!

Mužská prsa

Gynekomastie je to, co nazývám jako „mužská prsa“. Jedná se o stav, při kterém dochází ke zvětšování poprsí u mužů. Prsní tkáň oteče a vypadá tak trochu jako ženská ňadra. Hlavní příčinou je hormonální nerovnováha, ke které mohou přispět různé důvody. Na vině je genetika, ale také obezita, užívání některých léků ale i konzumace některých potravin. Zejména těch, které simulují funkci hormonů v lidském těle.

Je třeba vyhýbat se potravinám, která způsobují mužská prsa?

Potraviny, které obsahují vysoké množství estrogenu nebo jeho zvýšenou produkci v těle vyvolávají, jsou na seznamu těch, která způsobují mužská prsa. Aby k tomuto efektu došlo, museli byste těchto potravin zkonzumovat obrovské množství. Umírněnost je tedy klíčem, jak se přesvědčil jeden muž, který pil téměř 3 litry sójového mléka denně. U něj se vyvinulo poprsí velmi podobné dámskému. Vyhýbat se těmto potravinám tedy nemusíte, ale nepřehánějte to s nimi.

Velká prsa po sóji?

Sójové produkty jsou obvykle na seznamu potravin, které jsou zodpovědné za mužská prsa na prvním místě. Je to z toho důvodu, že obsahují rostlinné estrogeny. Ty v lidském těle napodobují funkci lidských estrogenů (ženského pohlavního hormonu). Proto jejich konzumace může skutečně vést ke zvětšení prsou u mužů – ale pokud je jíte v nadměrném množství.

Tofu
Foto: Unsplash

Vznikají mužská prsa i po klobáskách a smaženém jídle?

Odpověď je, že ano. Tato jídla jsou totiž obvykle plná nasycených tuků, které se někde v lidském těle hromadí. Často je možné tukovou tkáň pozorovat i na prsou. Balené potraviny často obsahují též estrogen, který ještě více přispívá ke zvětšení prsní tkáně. Co se týká uzenin, ty obvykle obsahují spoustu konzervačních látek. Jedním ze škodlivých účinků, které mají, je hormonální nerovnováha.

A jak je to s pivem?

To, co české muže zajímá asi nejvíce, je to, jestli pivo způsobuje velká prsa. Často jsme totiž slýchali hlášku, že zejména to černé může zvětšit prsa žen. Pivo, ale i jiné alkoholické nápoje, ovlivňují funkci jater v tom smyslu, že nejsou schopná zbavit se přebytečného estrogenu. Ten se v těle hromadí a může způsobit vedlejší účinky, včetně velkých prsou. Navíc jsou alkoholické nápoje kalorické, takže přispívají k obezitě – což je další možná příčina velkých prsou u mužů.

Věděli jste, že i červená řepa může způsobit mužská prsa?

Červená řepa je obvykle považována za zdravou surovinu, která je nízkokalorická a obsahuje spoustu vitamínů. Bohužel také zvyšuje hladinu estrogenu v těle. Stejně tak mléčné výrobky jsou bohaté na estrogeny. Mléčným výrobkům byste se měli vyhýbat v případě, že už problém s velkými prsy řešíte.

Existují potraviny, které snižují mužská prsa?

Potraviny, které mají vysokou hladinu testosteronu, mohou s problémem do určité míry pomoci. Patří sem vejce, ústřice, chřest, fíky, mandle, ořechy, hnědá rýže, losos a avokádo. Avšak pozor: tyto potraviny obsahují i poměrně dost cholesterolu, který hraje zásadní roli při produkci testosteronu.

Zdroje info:

https://www.apollocosmeticclinics.com/plastic-cosmetic-surgery/6-foods-causing-man-boobs/

https://vcps.com/blog/avoid-these-foods-that-fuel-gynecomastia/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279105/

https://www.mensjournal.com/food-drink/does-soy-really-cause-man-boobs

Foto: Unsplash