Podle čeho poznáte zánět potních žláz a jak si poradit?

Podpaží

Začíná to malým jemným předmětem v podpaží, rozkroku nebo na vnitřní straně stehen. Může to vést až na operační sál a k tomu ještě opakovaně! Abychom měli všechny špatné zprávy pohromadě, je tu ještě jedna – lékaři toho o hidradenitis suppurativa mnoho nevědí. Přibližně 1 % lidí na světě trpí touto nemocí, ale menší počet z nich je diagnostikován, protože mnoho z nich se stydí mluvit o tomto problému.

Co je zánět potních žláz?

Hidradenitis suppurativa, zánět apokrinních (pachových) orgánů, je kožní onemocnění, které způsobuje bolestivá ložiska, hrbolky a abscesy. Nejčastěji se uzlíky tvarují v podpaží, v rozkroku a na vnitřní straně stehen, ale nijak výjimečné nejsou ani na hýždích a pod prsy. Ve vážných případech se uzlíky a ranky „dostanou“ do oblasti genitálií. Obvykle se tedy objevují tam, kde se tře kůže.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Defacto kdokoliv. Tato záležitost může znepříjemnit život úplně každému, ale pár jedinců k ní inklinuje více než ostatní. Šokující je, že lékaři stále nemají jasno v tom, kde je vina, ale pravděpodobně půjde o konkrétní změny uvnitř vlasových folikulů. Na vině může být chybná funkce imunity, nemoc může být autoimunitní, chybná práce hormonů nebo nadměrné pocení. Existuje několik rizikových faktorů, které zvyšují riziko vzniku zánětu. Patří mezi ně korpulence, kouření, a to že jste žena.

Používání kosmetických přípravků proti pocení a jiných přípravků může navíc způsobit problémy. Na vině může být i hormonální antikoncepce, nošení těsného a neprodyšného oblečení nebo horké a dusné prostředí. Přestože by se mohlo zdát, že problémem je nedostatečná hygiena, není tomu tak. Spíše nadměrným používáním kosmetických přípravků – konkrétně antiperspirant.

Příznaky

Poprvé si pravděpodobně všimnete malé bulky, možná v podpaží. Ze začátku budete mít pocit, že by to mohl být klasický pupínek. Začne být hodně bolestivý a svědivý a pravděpodobně zrudne. Tento útvar se zvětší, pod kůží mohou vznikat tunely. V tu chvíli buď praskne, nebo se zanítí a pokračuje žít svůj život pod kůží. Nesmí tam ale zůstat dlouho!

Podpaží2
Foto: Pixabay

Léčba

Skutečným pomocníkem na záněty potních orgánů je dermatolog. Léčba může být zahájena aplikací antimikrobiálních mastí a vodiček, ale pravidelně se celý příběh uzavírá na operačním sále, kde se útvar vyřízne. Zůstane však jizva. Vzhledem k tomu, že se může jednat o přetrvávající nemoc, vrací se většinou výrazněji silnější. Musíte přestat používat antiperspiranty a zahájit léčbu hormonální či biologickou. Kuřáci by měli přestat kouřit a statní jedinci zhubnout. Zinek může též nabídnout pomoc, takže v případě, že máte tyto problémy, zeptejte se na zinek v lékárně a skutečně si ho vezměte.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9677269/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29896898/

Náhledové foto: Pixabay