Plácnout dítěti? Zapomeňte, novela zákona tělesné tresty označuje jako nepřijatelné

Dítě

Výchova dětí se nepochybně za několik let neskutečně změnila. Nejvíce se dnes zakládá na tom, aby děti nebyly nijak fyzicky trestány a aby jim nebylo ublíženo psychicky. Zajímavé závěry vyvozuje v rozhovoru pro portál Novinky.cz vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková. Přiznám se, že když jsem si rozhovor četl, tak nějak jsem si říkal, jestli má rodič při výchově dítěte ještě nějakou moc. Popravdě zjišťuji, že i obyčejné plácnutí dítěte po zadku je podle všeho neskutečným přečinem.  

Je úprava zákona je nezbytná?

Podle zmíněné odbornice se má změnit atmosféra ve společnosti a zvýšit povědomí o zdravém vývoji dítěte. Také mají být dodržovány možnosti nenásilné výchovy. Záchvaty vzteku třeba v obchodě jsou podle odbornice normální a dítě zkrátka není vyzrálé. Jeho nervová soustava jednoduše ještě není na takové úrovni. Rodiče by měli dostat do rukou nástroje, jak korigovat toto chování. Pár facek to rozhodně nevyřeší. Tělesné tresty dlouhodobě nefungují.

Dovolím si oponovat

Naštěstí mohu alespoň takto. Když třeba takové čtyřleté nebo pětileté dítě načmárá něco na stěnu, prostě mu vysvětlím, že tak činit nemá. Podruhé už ale dostane přes prsty. Potřetí už se to nestane. Nejsem zastáncem tělesných trestů, ale občas je zapotřebí. Pochybují o tom, že neustálým domlouváním bych dítěti něco dal. Po stěně by malovalo úspěšně dál, možná bych z něj ještě udělal malíře.

Za facku se k soudu nedostanete

Naštěstí. Ještě aby ano. Jde nejspíše hlavně o to, aby se legislativně zamezilo fyzickému trestání dětí a jejich psychické újmě. Na tomto modelu už funguje spousta zemí. Na konci roku 2021 do bylo celkem 63 států. V EU už zbýváme jen my a Belgie se Slovenskem. Teď je otázkou, zdali se novela někde nezasekne, a jestli to skutečně bez nějaké té facky jde. Pouhým domlouváním to ne vždy lze zvládnout. Odborníci si ale myslí něco jiného.

Zdroje info: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-novela-zakona-ma-telesne-tresty-na-detech-oznacit-za-neprijatelne-rika-laurencikova-40409334

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.