Kontaminovaná dešťová voda. Není pitná nikde na světě

Déšť

Švédští vědci zkoumali, jak je na tom dešťová voda různě po světě, co se týká obsahu chemikálií. Bohužel se ukázalo, že nikde na světě již neexistuje místo, kde by hladiny „věčných chemikálií“ (PFAS) v dešťové vodě byly natolik nízké, aby bylo možné ji považovat za pitnou. PFAS jsou perfluorované a polyfluorované látky. Jedná se o chemikálie vyrobené člověkem, které se v přírodě uloží klidně i na několik stovek let (proto „věčné chemikálie“).

Využití PFAS

Biologicky neodbouratelné PFAS se objevují ve spoustě produktů vyrobených člověkem. Vytváří antiadhézní povlaky, které jsou nepřilnavé. Taktéž mají odpuzující vlastnosti. Můžeme je najít v elektronice, kosmetice, kuchyňských potřebách, obalech potravin i v nádobí. Jejich nevýhodou je ale to, že mohou proniknout všude a neexistuje místo, kde byste se jim mohli vyhnout. Pijí je již kojenci v mateřském mléce.

Slunečník

Foto: Pixabay

Kontaminovaná dešťová voda

Jak švédská studie prokázala, věčné chemikálie se nacházejí a kontaminovali vodu všude na světě. A to včetně některých oblastí Antarktidy. I když u nás a i v dalších vyspělých zemích dešťovou vodu obvykle nepijeme, existují země, které na déšť spoléhají. Považují pití pitné vody za bezpečné. To však již bohužel neplatí. Nikde na světě není úroveň věčných chemikálií v dešťové vodě dostatečně nízká.

Nebezpečí PFAS

A v čem jsou věčné chemikálie tolik nebezpečné? Mohou způsobit celou řadu velmi závažných zdravotních problémů. Mezi ně patří rakovina, ale také problémy s učením a chováním dětí, problémy s neplodností a komplikace v těhotenství, zvýšený cholesterol či problémy s imunitním systémem. S tímto problémem si zřejmě jen tak neporadíme. Švédští vědci zkoumali množství PFAS dlouhodobě a zjistili, že za 10 let se jejich množství nikterak nezmenšilo. A to navzdory tomu, že byla omezena jejich výroba.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-woda-deszczowa-juz-nigdzie-na-swiecie-nie-nadaje-sie-do-pici,nId,6218652

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3522494-destova-voda-uz-neni-pitna-nikde-na-svete-rikaji-svedsti-vedci-varuji-pred-pfas

Foto: Pixabay