Jak se vyhnout nedostatku serotoninu, který ovlivňuje náladu a spánek

Hormony jsou důležité pro správné fungování těla i psychickou pohodu. Velký vliv má hormon zvaný serotonin. Ten se stará o dobrou náladu, klid a vyrovnanost. Podívejte se, jak můžete hladinu serotoninu zvýšit ve chvílích, kdy se necítíte nejlépe.

Ideální rovnováha serotoninu

U serotoninu stejně jako u jiných hormonů v lidském těle platí, že všeho moc škodí. Pro optimální fungování jednotlivých procesů a splnění základních předpokladů pro psychickou pohodu je tak důležité udržovat přiměřené množství. V zásadě na tom není nic složitého a u zdravého člověka pravděpodobně nevznikne přemíra serotoninu. Může se to však stát například v reakci na léky. Výsledkem je takzvaný serotoninový syndrom, který se projeví třesem, vyšším krevním tlakem, nevolností a zmateností.

Pomozte organismu pro dostatečnou tvorbu serotoninu

Tvorba serotoninu většinou funguje bez vašeho většího přičinění a tělo si jej samo vytváří v dostatečné míře. Nedostatek se však může objevit v souvislosti s nevyváženou stravou, kde chybí vitamíny B a D. Zároveň je potřeba vědět, že aby tvorba serotoninu mohla vůbec probíhat, potřebuje k tomu organismus esenciální aminokyseliny tryptofan. Tu je možné získávat jedině ze stravy.

Foto: Pixabay

Základní způsoby, jak podpořit vyrovnanou hladinu serotoninu

Mezi základní způsoby, jak vyrovnat hladinu serotoninu, aby byla v optimálních mezí, patří dostatek pohybu na slunci. Kromě toho je vhodné pravidelné cvičení a meditace pro zmírnění stresu, který působí negativně. Důležitý je také dostatek spánku. Chybět by neměla ani nutričně vyvážená strava s obsahem potravin bohatých na tryptofan. Jedná se konkrétně o vejce, sýry, kvalitní maso, ořechy, semena a podobně. Při obecném dodržování pravidel zdravého stravování by neměl být s optimální tvorbou serotoninu žádný problém.

Zdroj: https://zena-in.cz/clanek/ma-vliv-na-naladu-spanek-i-sexualni-apetit-jak-ziskat-serotonin-prirozenou-cestou-a-kdy-je-ho-moc a https://nasregion.cz/za-spatnou-naladu-a-deprese-muze-serotonin-z-ceho-muzeme-hormon-stesti-ziskat-a-vyuzit-46660/

Náhledové foto: Pixabay