Pití horké vody: Oblíbený způsob, jak nastartovat metabolismus

Voda

Pití horké vody slibuje celou řadu zdravotních přínosů, jako je například rychlejší metabolismus. V této souvislosti je třeba uvést, že za horkou vodu považujeme tu, jejíž teplota je někde mezi 54 a 71 °C. Vyšší teplota by mohla způsobit poškození tkáně. Pitím obyčejné vody se vám otevírá velice levná možnost, jak si vylepšit zdraví v mnohých ohledech.

Hlavní výhody pití horké vody

  1. Horká voda podporuje lepší trávení.
  2. Napomáhá detoxikaci těla.
  3. Napomáhá lepšímu krevnímu oběhu.
  4. Podporuje hubnutí.
  5. Může pomoci zmírnit nepohodlí způsobené trávicími potížemi.
  6. Funguje proti nachlazení.
  7. Zmírňuje stres.
  8. Lepší funkce centrálního nervového systému.
  9. Hydratace organismu.

Pití horké vody a podpora trávení

Pokud si dáte 500 ml teplé vody před jídlem, můžete zvýšit metabolismus až o 30 %. Efekt nastává během 10 minut a trvá 30 až 40 minut po vypití teplé vody. Pití horké vody pomáhá rozkládat potraviny rychleji než pití studené nebo teplé vody. Horká voda také rozšiřuje krevní cévy ve střevě, což působí jako katalyzátor a napomáhá trávení.

Detoxikace těla pomocí horké vody

Díky vyšší tělesné teplotě v důsledku pití horké vody, dochází k pocení. A právě potem se tělo zbavuje odpadních látek. Díky tomu se organismus čistí ve zvýšené míře. Voda může také zlepšit funkci jater a ledvin, pomáhá ředit toxiny v krevním řečišti, čímž usnadňuje jejich vylučování.

Voda

Foto: Pexels

Pití horké vody pro lepší krevní oběh

Horká voda rozšiřuje cévy, uvolňuje svaly a tím příznivě ovlivňuje krevní oběh. Díky tomu se můžete těšit lepšímu kardiovaskulárnímu zdraví nebo si ulevit od bolesti svalů.

Horká voda a hubnutí

Z vědeckých výzkumů vyplývá, že pití vody před jídlem může skutečně pomoci při hubnutí. Ovšem ohledně teploty vody ještě žádné spolehlivé studie provedeny nebyly. Toto tvrzení se opírá o malou studii, kdy bylo účastníkům podáváno asi 500 ml vody před jídlem. Jejich metabolismus byl až o 30 % účinnější. Tento účinek byl zachován asi 30 až 40 minut po vypití horké vody. Protože se jedná o poměrně levnou metodu, osobám s obezitou se doporučuje.

Proti zažívacím obtížím

Horká voda může snížit problémy spojené s bolestmi žaludku. Taktéž si umí poradit s nadměrným vypuzování plynů. Pomáhá navrátit se k normální funkci střev.

Pití horké vody proti nachlazení

Britské studie prokázaly, že pití horké vody při bolesti v krku a dalších příznaků nachlazení a chřipky je účinnější, než pití vody pokojové teploty. Horká voda přechodně zvýšila rychlost nosního hlenu.

Horká voda proti stresu

Horká voda snižuje vysoký krevní tlak, čímž může také ovlivnit hladinu stresu. Člověk, který je ve stresu, může mít zúžené cévy, čímž se jeho krevní tlak zvyšuje.

Rizika pití horké vody

Pokud bude voda příliš horká, může dojít k poškození tkání. Horká voda vhodné teploty tkáně nepoškodí, ale může zapůsobit na receptory žízně. Díky tomu můžete začít pít méně, protože nebudete pociťovat žízeň. Pokud s tím spojíme zvýšené pocení v důsledku pití horké vody, můžete být ohroženi též dehydratací.

Zdroje info:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319673

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6616395/

https://aktin.cz/piti-teple-vody-zazrak-nebo-mytus

Foto: Pexels