Pití alespoň jednoho šálku kávy denně snižuje riziko srdečního selhání

Hned po ropě je káva nejprodávanější komoditou na světě. Je oblíbená pro svoji výraznou chuť i vlastnosti, mezi nimiž dominují povzbuzující účinky. Když se cítíte unavení, dáte si šálek kávy. Uvaříte si ji možná i tehdy, chcete-li si užít chvíle pohody a odpočinku. Jaký má káva vliv na lidské zdraví?

Prospěšnost pití kávy

Ohledně kávy existují nejrůznější výzkumy, jimiž se zjišťují její zdravotní účinky. Víte, že pitím jednoho až tří šálků denně posilujete své srdce? Káva v takovém množství totiž výrazně snižuje riziko srdečního selhání. Zjistil to výzkum, který byl 9. února uveřejněn ve vědeckém časopise Circulation, jenž vydává společnost American Heart Association.

Káva bez kofeinu na zdraví vliv nemá

Ve výzkumu vědci podrobili zkoumání 21 tisíc dospělých účastníků, a to po dobu 10 let. Ze sledování vyvodili celkem tři studie, z nichž dvě ukázaly, že pití kávy s kofeinem každý den snižuje riziko selhání srdce o 5 až 12 procent ve srovnání s těmi účastníky, kteří kávu nepili. Třetí studie prokázala o 30 procent nižší riziko srdečního selhání, když účastníci pili dva šálky kávy denně. Káva bez kofeinu tyto výhody neskýtá.

Pití kávy. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Překvapivé zjištění

Doktor David Kao, který pracuje jako odborný asistent kardiologie na Lékařské fakultě Univerzity of Colorado a je hlavním autorem studie, tvrdí, že kofein je částečně odpovědný za to, že má káva pozitivní vliv na srdce. Toto zjištění je docela překvapivé vzhledem k tomu, že mezi lidmi se má za to, že káva a kofein jsou spíše zdraví škodlivé, zejména při vyšším krevním tlaku.

Kromě kofeinu obsahuje káva také užitečné rostlinné sloučeniny zvané polyfenoly, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky.

Doktor Kao však ke své studii dodává, že i když se káva jeví jako prospěšná, stále pro zdravé srdce platí, že by měl člověk především cvičit, hýbat se, udržovat si optimální hmotnost pestrým a vyváženým jídelníčkem a hlavně nekouřit.

Káva. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.