Stařecká demence

U pacientů s demencí je dvakrát větší riziko těžkého průběhu COVID-19

Už na počátku pandemie koronaviru bylo deklarováno, že u osob majících některé choroby je prokazatelně vyšší riziko těžkého průběhu Covid-19. Jedná se především o lidi trpící plicními chorobami, cukrovkou, rakovinou a jinými onemocněními. Do takovéhoto seznamu je možné podle studie vědců z Case Western Reserve University směle přidat také demenci.

Rozsáhla studie s jasnými závěry

Vědci z Case Western Reserve University měli k dispozici celkem 61,9 milionu elektronických zdravotních záznamů osob, které byly starší 18 let. Data byla sesbírána z 360 nemocnic 317 000 poskytovatelů zdravotní péče z 50 států. šlo tedy o zhruba pětinu kompletní populace Spojených států amerických. V rámci výzkumu se zjistilo, že u Američanů trpících demencí je 2,2krát větší pravděpodobnost, že během prvních šesti měsíců pandemie budou hospitalizováni. Pravděpodobnost úmrtí na Covid-19 je 4,4 násobně vyšší.

Covid-19

Covid-19: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výsledky nejsou překvapivé

Takto se vyjádřil vedoucí výzkumu Rong Xu, PhD. Už dlouho se spekuluje o tom, že lidé trpící demencí jsou mnohem náchylnější z hlediska těžkého covidového průběhu. Jinak se také prokázalo, že pacienti s vaskulární demencí se vyznačovali vyšším rizikem než ti, jež trpěli Alzheimerovou chorobou. Ta je sice specifickým onemocněním, jež je příčinou demence. Za samotnou demenci se ale dle Alzheimerovy asociace nepovažuje.

Vědci se zaměřili i na rasové rozdíly

Studovány byly také rasové rozdíly a výsledek takový, že černoši s Covid-19 a demencí museli být hospitalizováni třikrát častěji než běloši. Počet analyzovaných oběti činil ovšem pouze 170. Tento vzorek je ale podle mnohých nedostatečný. Stále více výzkumů nicméně potvrzuje, že barva pleti hraje roli. Všeobecně se hovoří o tom, že černoši, domorodci a barevní lidé jsou na tom z hlediska průběhu nemocí hůře. Hrát roli mohou také socio-ekonomické faktory a vzorce chování.  

Zdroj dat: health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/dementia-covid-19

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *