Ostruha na patě

Patní ostruha přináší nepříjemnou bolest a omezení

Když nelze našlápnout na patu a tíží vás bodavá bolest, s největší pravděpodobností se vám vytvořila patní ostruha. Jedná se v podstatě o zpevnění vazového úponu za pomocí kosti. Bolest v patě vzniká tehdy, když jsou úpon a svaly přetíženy. Může se ale jednat i o příčiny tkvící v nevhodné volbě obuvi a také v nesprávném postavení nohy samotné. Ostruha je fakticky jakýmsi kompenzačním procesem, kterým se tělo brání zmiňovanému přetížení. My se zaměříme na příznaky vzniku ostruh a také na další aspekty, které se této problematiky týkají.

Příznaky a diagnostika patní ostruhy

V první řadě bychom se měli soustředit na příznaky patní ostruhy. Klasiku představuje hlavně bolest paty přímo v plosce a na jejím vnitřním okraji. Bolest přijde mnohdy již ráno při vstávání a také po delší době sezení. Klinický nález se obejde bez zarudnutí a bez jakýchkoli příznaků poškození oblasti paty. Diagnózu pochopitelně stanoví až rentgenový záznam, který zároveň efektivně vyloučí i další potenciální obtíže jako osteoporózu, zánět kosti, nádor a další.

Léčba ostruhy patní kosti

Nejčastěji se na léčbu tohoto nepříjemného onemocnění používají antirevmatika v podobě mastí. Vhodná je i výstelka oblasti paty v botě, která se řeší nějakým měkkým materiálem. Doporučuje se i ultrazvuk a případně magnetoterapie. Mnohdy lze obtíže řešit i za pomocí kortikoidů a anestetiky. Výjimečně lze řešit celou záležitost také operativně. Chirurgické zákroky jsou ovšem spíše výjimečnou záležitostí. Výborné je ošetření prostřednictvím rázové vlny.

Prevence je na místě

Důležitá je bezesporu prevence ostruhy patní kosti. Pokud budete dodržovat některá základní preventivní opatření, máte vyhráno. Důležitá je hlavně péče o nohy spočívající především ve volbě toho správného obutí. Vhodné jsou hlavně ortopedické stélky bot.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

2 komentáře

  1. Keliška Odpovědět

    Dobrý den, už před několika lety mi byla rtg zjištěna patní ostruha. Letos, pro velkou bolestivost nohou jsem byla opět na rtg chodidel, kde se ostruhy opět prokázalay, dokonce na obou patách a na jedné patě ostruha dvojitá. Nikde emůžu najít obrázek, jak to vlastně vypadá. Bolest nohou je otřesná, někdy je mi až na zvracení a vůbec se mi nechce chodit. Změnila jsem typ obuvi, jak na ven, tak i na doma. Několik let jsem se domnívala, že když nosím „zdravotní“ obuv, že pro nohy dělám maximum. Zdravotní obuv zn. Josef Seibel byla bohužel hodně nevhodná. Na to jsem přišla až když jsem začala nosit obuv koupenou u Bati, na klínku. To byla úleva! Na radu z přízně, že na patní ostruhy je dobré uvařit trochu loup. brambor, rozmačkat je a přimíchat 3 kostky droždí. Tuto směs dát na igelit a tím obalit chodidlo. Nohu jsem pak ještě obalila plátnem, aby to pěkně drželo. I přesto, bylo ráno na prostěradle trošku drobků brambor. Ale co bylo nejdůležitější- hned jsem poznala daleko menší bolest. Zábaly z brambor a droždí by se měly aplikovat minimálně týden. Opravdu doporučuju upřímně všem, kdo trpí na bolest z patní ostruhy. Bolest ať odejde do pryč a hezký den!

  2. čaroděj Odpovědět

    Na patní ostruhu,se mi osvědčilo.1.středně velká cibule se nakrájí na drobno,dá se do smaltovaného kastrůlku a podlije se 2.polevkovými lžicemi vařící vody a na rozpáleném vařiči se míchá cca.1 minutu pak se odstaví sleje se voda vlažná se dá večer na místo s ostruhou-zafixuje se aby to na noze drželo,přebalí se sinou volnější ponožkou a dělá se tozhruba 5.dní až týden.nechává se přes noc do rána.ostruha mi zmizela za 5.dní

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *