Lupavý palec

Co je lupavý palec a jak jej léčit

Termín lupavý palec je poměrně často skloňován na nejrůznějších fórech a v časopisech, tak proč bychom se mu nevěnovali také. Jde o velmi nepříjemnou záležitost, respektive zánět v oblasti šlacha jejich obalů. Hladký, pohodlný a bezbolestný pohyb se tak u postiženého v oblasti kloubů stává minulostí. Postižen je prstenec, kterým prokluzuje samotná šlacha při ohybu. My se podíváme na příznaky lupavého palce, léčbu a případné pooperační stavy.

Jaké má lupavý palec příznaky?

Když ohnete prst, který je postižený tímto onemocněním, dojde k velmi bolestivému překroku doprovázenému zvukem lupnutí. Mezi šlachou a pochvou z vaziva u prstu dochází k disproporci, jež je příčinou bolesti i zvuku. Vždy se jedná o oblast základního kloubu prstu a nikoli střední kloub. V určité fázi může dojít i ke kompletnímu zablokování prstu. K postižení dochází nejčastěji u žen středního věku, anebo u osob trpících revmatoidní artritidou. V dospělosti se tato nepříjemná záležitost týká nejčastěji 3. a 4. prstu. Palec ale nemusí být výjimkou.

Jak léčit lupavý palec?

Konzervativní způsob léčby spočívá v píchnutí injekce se steroidy do oblasti znehybnění. Jedná se ale pouze o řešení pro krátkodobě postižené pacienty. Po následné znovu opakované zátěži dochází k prohloubení obtíží a stav nemoci se nadále prodlužuje. Pokud má lupavý palec komplikace, dochází k chirurgické léčbě. Ta spočívá v řezu nad základním kloubem a protnutí poutka u něj. Při zákroku je třeba se vyvarovat porušení nervu, které může mít za následky brnění a sníženou citlivost postiženého prstu.

Stav po operaci

Jestliže vyžaduje lupavý palec operace, je třeba po absolvování zákroku mít končetinu ve zvýšeném stavu. Důležité je aktivní i pasivní procvičování prstu. Uplatňovány by měly být tlakové masáže a přikládán silikonový gel. Předejde se tak nepříjemným otokům a dalším komplikacím, jež mohou bohužel přijít.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *