Olej z černuchy: objevte toto „zlato faraonů“

Černucha květ

Olej z černuchy je někdy nazýván „zlatem faraonů“. Podle posledních výzkumů bylo prokázáno, že zlepšuje funkci imunitního systému – účinný je proti virům, bakteriím a plísním. Užívat jej mohou také lidé, kteří se snaží vyřešit astma, obezitu, problémy se srdcem, ledvinami či játru. Za jeho zajímavé účinky na lidské zdraví jsou zodpovědné zejména složky, které olej z černuchy obsahuje. Důležité je, aby byl lisovaný za studena.

Timochinón

Tato látka má antibakteriální i protizánětlivé vlastnosti. Díky tomu může předcházet celé řadě onemocnění, které mají bakteriální původ nebo zlepšit jejich průběh. Může působit například proti těmto bakteriím: Staphylococcus aureus, S. epidermidis, Streptococcus pyogenes, Pseudomonas aeruginosa a Escherichia coli. Kvalita oleje z černuchy je odvozována na základě toho, kolik obsahuje timochinónu. Obvykle je to rozmezí 3,2 až 9,6 mg na ml oleje.

Černucha semínka

Foto: Pixabay

Nenasycené mastné kyseliny

Nenasycené mastné tvoří až 85 % celkového obsahu oleje z černuchy. Z toho 60 % jsou polynenasycené mastné kyseliny. Jejich obsah je velice důležitý pro správné funkce těla – zejména imunitní reakce těla. Díky dostatečné konzumaci nenasycených mastných kyselin ale můžeme zajistit lepší hydrataci pokožky, regulace srážení krve i krevního tlaku a lepší funkce ledvin.

Fytosteroly

Tato skupina látek je velkou nadějí v léčbě rakoviny. Výzkumy jsou bohužel ještě v plenkách, ale dosud provedené naznačují, že by mohlo jít o nový způsob prevence a léčby rakoviny. Kromě toho fytosteroly pozitivně ovlivňují také výši cholesterolu a imunitní funkce organismu.

Vitamín E a tokoferoly

Obě látky jsou silnými antioxidanty, které pomáhají našemu tělu bojovat s potenciálně škodlivými volnými radikály. Ty jsou příčinou vzniku mnoha chronických i vážných onemocnění. Vitamín E nazýváme také vitamínem mládí, takže pokud chcete co nejvíce zpomalit stárnutí, zaměřte se na jeho konzumaci.

Olej z černuchy a hubnutí

Byly provedeny studie, které potvrdily, že pravidelná konzumace oleje z černuchy vede k urychlení procesu hubnutí. Lidé, kteří se začali zdravě a racionálně stravovat, mohou za 2 měsíce zhubnout 1,4 až 3 kg. Pokud do této stravy navíc přidají olej z černuchy, mohou zhubnout až o 5 kg za 2 měsíce.

Jak olej z černuchy užívat?

Kolik oleje byste měli každý den spotřebovat, abyste dosáhli příznivých účinků na své zdraví? Na předchozí studie byla použita dávka menší, než 5 ml oleje z černuchy denně. Obecně se doporučuje toto dávkování: děti od jednoho roku – ¼ čajové lžičky denně, děti od dvou do čtyř let – ½ čajové lžičky denně, děti nad pět let – 1 čajová lžička denně, dospělí – 1 polévková lžíce denně. Vždy se ale řiďte údaji uvedenými na obalu výrobku.

Zdroj: https://dietetycy.org.pl/olej-z-czarnuszki-wlasciwosci/

Foto: Pixabay