Co jsou microgreens? V čem jsou tak zázračné?

Microgreens

Seznamte se s microgreens a jejich benefity

Microgreens se na poli gastronomie těší velké oblibě, a to nejen díky svému vzhledu a barevným variacím. Dodávají jídlu jak chuť, tak spoustu vitamínů či jiných potřebných živin, a jsou tak prospěšné lidskému tělu.

Microgreens je anglický výraz, který v češtině doslova znamená mikrozeleniny, kde zeleninou je myšlena zelená zelenina nebo rostlina s listy, jako jsou špenát či pampeliška, a jde ji uvařit jako zeleninu. Jde tedy o velmi malé, mladé výhonky jedlých listů, které vyrostou ze semínek microgreens. Sklizeň probíhá záhy, v době, kdy rostlině začínají růst první listy a je vysoká 2,5 až 15 centimetrů. Mohlo by se zdát, že jde o klíčky, avšak není tomu tak. Doba pěstování klíčku a microgreens se totiž liší, jelikož microgreens se sklízí po 6 až 21 dnech po zasetí. Velké oblibě se těší obzvláště brokolice, rukola, koriandr, hořčice, ředkvičky nebo hrášek.

Nejzásadnější výhody microgreens

Mají výbornou chuť, na talíři působí estetickým dojmem. Jejich konzumací si posílíte svoji imunitu. Microgreens jsou plné vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek. Naleznete v nich skvělý zdroj draslíku, hořčíku, železa, mědi, zinku či betakarotenu.

Microgreens se snadno uchovávají v lednici.

Jak si poradit s pěstováním microgreens v domácím prostředí

Náročnost pěstování microgreens se odvíjí od druhu rostlinky. K tomu, aby se povedlo vypěstovat „pravé“ microgreens, je nutné vytvořit ideální podmínky pro jejich pěstování. Pěstování v domácích podmínkách je tak trochu věda. Pro 100% výsledek tedy doporučujeme zakoupit hotovou zeleninku. Pokud byste se do toho chtěli pustit, je nutné dodržovat následující pravidla. K pěstování musíte mít správnou vlhkost, dostatek světla, ideální teplotu. Zvolte raději speciální nádoby, které jsou pro tyto rostlinky vhodné. Do nádoby stačí vložit zeminu či jinou fyzickou oporu a hlavně semena. Kontrolujte přísun živin, zda je rostlinka dostatečně zalitá a má dostatek světla. Za pár dní vás tak mohou mile překvapit první výsledky vašeho pěstitelského snažení.

Zdraví prospěšné vitamíny a minerály

Microgreens jsou plné zdraví prospěšných látek, vitamínů a minerálů. Z vitamínů jde o A, B, C, E a K. Z minerálů to jsou hořčík a draslík. Microgreens obsahují též železo, měď a zinek, lutein a betakaroten. Tímto koktejlem napomáhají posílení imunity. Pokud jde o porovnání prospěšnosti microgreens versus dospělé varianty rostlin, vítězí jednoznačně microgreens.

MIcrogreensFoto: Rostlinnavyroba.cz

Jak ovlivňují naše zdraví

Microgreens obsahují spoustu vitamínů a mají antioxidační účinky. Působí proti vyčerpání a únavě a ovlivňují hladinu cukru v krvi správným způsobem. Jsou nápomocné ke správnému fungování imunitního systému.

Microgreens

Foto: Rostlinnavyroba.cz

Microgreens na talíři

Rostlinky microgreens jsou v kuchyni velmi oblíbené již zhruba 40 let. Lze je využít na mnoho způsobů. V porovnání s klíčky mají výraznější aromatičtější chuť. Na talíři působí zajímavě díky své barvě a vzhledu. Jsou vhodné k jakémukoliv jídlu, ať už do salátu, polévek, koktejlů nebo na pizzu, do wrapů, smoothie či pouze jako nezvyklá ozdoba již hotového jídla. Ideální je zkonzumovat microgreens během několika málo dnů.

Náhledové foto: Rostlinnavyroba.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.