Aqua fitness: jak začít trénovat?

Aqua fitness

Fitness zahrnuje širokou nabídku sportů, ze které si můžete vybírat. A rozhodně se nejedná jen o sporty v místnostech, ale také v parcích nebo ve vodě. Aqua fitness je známé také jako aqua aerobik a probíhá ve vodě. Je vhodný pro ženy i pro muže a může jít o různé disciplíny, jako je například běh v mělké vodě, aqua zumba nebo dokonce vodní cyklistika. Z nich je v současnosti asi nejatraktivnější aqua zumba, protože spojuje tanec, cvičení a hru s pohybem.

Čím se jednotlivé činnosti liší?

Jak už bylo řečeno aqua fitness je obor, který zahrnuje širokou škálu jednotlivých cviků. Každý z nich se může zaměřovat na jinou část těla – například aqua jogging (běh v mělké vodě) se zaměřuje na vypracování dolní části těla, zatímco aqua zumba může pomoci při práci horní i dolní části těla. Cvičení ve vodě způsobuje menší svalovou aktivitu, než cvičení na souši. Důvodem je nižší gravitační síla způsobená vztlakem. Pokud ale cvičení ve vodě zahrnuje pohyby vysokou rychlostí, dochází k lepším účinkům cvičení.

Aqua fitness

Foto: Pixabay

Pro koho je aqua fitness vhodné?

Cvičení ve vodě je skvělou volbou pro ty, kdo se rádi pohybují ve vodě. Extrémně vhodné je však pro určitou skupinu lidí, jako jsou například senioři. Ty provází obvykle problémy s bolestí kloubů a rovnováhou. Ve vodě oba tyto problémy mizí. Uvádí se také, že aqua fitness je vhodné pro lidi s artritidou, artrózou i osteoporózou. Také lidé po mrtvici nebo s poraněním mozku, lidé po nekomplikovaných menších operacích nebo s onemocněním bederní páteře mohou využít aqua fitness jako součást rekonvalescence. Vhodná je také pro těhotné ženy, u kterých došlo k nižšímu nárůstu hmotnosti při správné porodní hmotnosti dítěte.

Hlavní výhody aqua fitness

Aqua fitness se stal velice populární možností cvičení, a to i pro lidi, kteří se klasického cvičení v posilovnách či tělocvičnách bojí. Jeho výhodou je ale také snížení krevního tlaku, nižší množství bolesti při cvičení a snížení otoků, zlepšení svalové síly, vytrvalosti, koordinace a kondice, uvolnění stresu a uklidnění nervů, podpora rehabilitačního procesu, zlepšení pružnosti těla, ale také pozitivní vliv na tělesnou hmotnost.

Zdroj: https://dietetycy.org.pl/aqua-fitness/

Foto: Pixabay