Noční pomočování u dětí: jak ještě více nezhoršit situaci

Spánek

Jestliže vaše dítě již bylo zvyklé strávit celou noc v suchu a najednou se začne pomočovat, pravděpodobně došlo k nějaké změně v jeho zažité rutině. Zřejmě půjde o nějakou stresovou situaci – například jste se rozhodli dítě přestěhovat do vlastního pokojíčku, narodil se mu sourozenec, přestěhovali jste se nebo někdo z blízkých zemřel. Situací, které mohou děti rozhodit je spousta. Jak ale danou situaci (ne)řešit?

Kdy navštívit lékaře?

Pokud již vašemu dítěti bylo pět let, mělo by mít svůj močový měchýř pod kontrolou. U mladších dětí se má za to, že se jedná o běžnou situaci, která se ještě nijak radikálně neřeší. Děti, které se pravidelně v noci pomočují a již dosáhli minimálně pěti let, by měli navštívit lékaře. Stejně tak děti, které jsou mladší, ale spaní v postýlce zvládali alespoň 6 měsíců v suchu. Zde je totiž ve hře ještě riziko infekce, které je potřeba vyloučit.

SpaníFoto: Pixabay

Tresty a vyhrůžky

V první řadě je zapotřebí uvědomit si, že dítě se nepomočuje naschvál. Stává se mu nehoda, protože pravděpodobně pociťuje nějaké psychické nepohodlí. Tresty ani vyhrůžky tedy v takové situaci nejsou na místě. Buďte svému dítěti oporou, ujistěte ho, že není jediné, které se pomočuje. Pokud už v průběhu noci měníte ložní prádlo poněkolikáté, snažte se udržet své emoce na uzdě. Když už dítě nedokážete slovně povzbudit, nechte si alespoň poznámky typu: „Proč jsi mi neřekl/a, že se ti chce čůrat?“ „Jsi ostuda“ pro sebe. Neprohlubujte v dítěti nejistotu, naopak jej ujistěte, že situaci spolu zvládnete.

Návrat k plenám?

Spousta rodičů zvažuje, že svým dětem (pokud jsou mladší pěti let) budou zase dávat pleny. Ne vždy je to ale dobré řešení. Děti obvykle plenu už znovu nechtějí. Pokud jim ji dáte, bude to pro ně jako trest. Dáte jim najevo, že už jim nedůvěřujete. Sice si usnadníte práci, avšak zbavíte se problému? Jiná situace nastává v případě, že dítě proti pleně žádné námitky nemá a nosit ji znovu mu nevadí.

Dvojí technika močení

Některým rodičům se vyplatila technika vzít dítě na záchod (nočník) hned dvakrát. Jednou poté, co se převleče do pyžama a po druhé asi po půl hodině, když bylo uloženo v posteli. Svému dítěti nedávejte asi 3 hodiny před spaním žádný nápoj (maximálně trochu na zapití večeře) ani močopudné potraviny (vodnatá zelenina, jako je rajče nebo okurka).

Pomočování přes den

Pomočuje-li se dítě i během dne, nečekejte, až si samo řekne, že chce jít na záchod. Každou hodinu přerušte činnost a jděte. Pokud dítě na vaši výzvu jít nechce, protože samo ještě necítí potřebu, zkuste to trochu obejít. Spousta rodičů si pochvaluje natažení budíku, nebo kuchyňské minutky. Jakmile některý z těchto přístrojů zazvoní, jde se na záchod. A povinně běžte také – pravidla platí pro všechny. Takto nebude mít dítě pocit, že je na něj vyvíjen tlak a pravděpodobně nebude ani protestovat proti návštěvě záchodu.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/bedwetting#treatment-options

Foto: Pixabay