S ječným okem nemusíte hned k lékaři. Pomůže odvar z heřmánku nebo borová voda

Začíná to celkem nenápadně. V oku vás svědí a na víčko jakoby něco tlačilo. Těmito příznaky se o slovo hlásí hordeolum neboli ječné zrno. Dokáže hodně potrápit, protože je bolestivé. Většinou si s ním poradíte sami a jen v málo případech musíte navštívit lékaře. Jak se ječné zrno léčí?

Jak vzniká ječné zrno

Ječné zrno je akutní hnisavý zánět folikulů řas, Mollovy žlázy na okraji horního či spodního víčka, nebo Zeisovy žlázy, což jsou drobné mazové žlázky na očním víčku. Příčinou bývá ucpání folikulů nebo žlázek, což vyvolá zánět, a někdy i infekce bakteriemi. Rizikové je špatná hygiena rukou, sdílení ručníků mezi různými osobami. Náchylnější na tento oční problém jsou osoby se sníženou imunitou, například s diabetes mellitus. Zanícené oční víčko obvykle zčervená, opuchne a vzniká typické ječné zrno – tedy malá bulka naplněná hnisem. Mrkání víčkem je nepříjemné, oko může slzet a svědit.

Foto: Pixabay

Čím léčit hordeolum

Abyste mohli stanovit správnou diagnózu, stačí k tomu pouhý pohled, nejlépe očního lékaře. Ale toho navštěvovat není třeba, protože většina ječných zrn se sama zahojí, jakmile prasknou a hnis z nich vyteče. Léčba spočívá především v tom, abyste uspíšili zrání ječného zrna. Pomáhají tedy teplé obklady – třeba s odvarem z heřmánku. Vhodné je také použití oční vody s obsahem kyseliny borité, která je k dostání v lékárnách.

K lékaři jen výjimečně

Návštěva odborného lékaře v souvislosti s léčbou ječného zrna je nutná jen ve výjimečných případech, a to když zánět neustupuje a oko je hodně bolestivé. Oční lékař pak přistoupí k naříznutí zhnisané bulky sterilním nástrojem, takže hnis bude moct odtéct ven, a bolest tak odezní.

Ječné zrno zásadně nevymačkávejte, ale počkejte, až hnis sám vyteče. Hordeolum je totiž vysoce infekční a zánět by se mohl přenést do jiného místa, a způsobit více problémů.

Zdroj: Wikiskripta.eu

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.