Nepříjemný zápach nohou? Možná trpíte hyperhidrózou

Boty

Zápach nohou je nepříjemný pro všechny – pro toho, kdo je jeho zdrojem i pro okolí. I když někdy může být na vině nedostatečná hygiena, většina případů má jiný důvod. Obvykle spočívá v neprodyšné obuvi a špatně zvolených ponožkách. Existují lidé, kteří se mohou snažit, jak chtějí, ale zápach nohou je přesto obtěžuje. Dnes je ale dostupných spousta metod, jak se zápachu zbavit – stačí najít ten, který bude fungovat právě pro nás.

Nebezpečná onemocnění

Nepříjemný zápach nohou může být ale způsoben taktéž vážným onemocněním. Hyperhidróza je onemocněním, které nemusí mít vždy jen lehký průběh. Jedním z jejích projevů je právě zápach nohou. Kromě toho jsou původci nepříjemného zápachu také metabolické (například cukrovka), hormonální nebo neurologické abnormality (významný vliv má stres). Zápach nohou může ještě zhoršit kouření a nadužívání alkoholu či konzumace zpracovaných produktů.

Nohy

Foto: Pixabay

Hyperhidróza

Nejedná se pouze o problém kosmetický. Hyperhidróza je nemocí, kterou podceňujeme, ale která může mít vážné následky. V rámci tohoto onemocnění se nohy potí více, než by měly. Jsou vystaveny intenzivnější keratóze epidermis, což vede k tvorbě trhlin. A může se to projevovat také bolestí. Další fází je vznik kuřího oka a mozolů. V některých případech se na kůži může objevit plísňové onemocnění, které lze objevit na kůži i nehtech nohou. Zápach nohou tedy není radno podceňovat.

Správná hygiena je základ

Naučte se o svá chodidla dobře pečovat. Vyplatí se je nejen mýt (ideálně ráno i večer), ale také je nechat co nejvíce větrat. A to nejen v případě, že trpíte hyperhidrózou. Naučte se odpočívat v takové poloze, aby chodidla byla ve stejné výšce, jako stehna. Při mytí se vyhýbejte horké vodě – upřednostňujte vlažnou vodu a antibakteriální mýdlo. Taktéž je vhodné vzdát se kouření, alkoholu a nezdravých jídel.

Zdroj: https://porady.interia.pl/moda/news-jak-pozbyc-sie-brzydkiego-zapachu-stop,nId,5319843

Foto: Pixabay