Nepravidelná menstruace: představuje riziko nebo se jedná o běžný jev

Žena

Nepravidelná menstruace je považována za příznak dysfunkce ženského reprodukčního systému. Za nepravidelnou menstruaci se považuje méně než měsíční menstruace, řídká nebo naopak příliš silná menstruace. Může jít o problém, a to zejména tehdy, když se žena snaží otěhotnět. Nepravidelnost obvykle nastává u mladých dívek, které teprve začaly menstruovat, nebo naopak u žen před menopauzou. Také po vysazení antikoncepce trvá dva až tři měsíce, než se menstruace normalizuje.

Příčiny nepravidelné menstruace

Příčin může být hned několik:

  • stres a deprese,
  • podvýživa a nesprávná strava,
  • dřívější užívání antikoncepce,
  • hormonální výkyvy,
  • období po porodu,
  • velká fyzická námaha,
  • a další.

Menstruace

Foto: Pixabay

Menstruační cyklus

Jedná se o cyklický jev, který nastává obvykle jednou za 28 až 32 dní. Cyklus, který je kratší, než 22 dní se považuje za příliš častou menstruaci, cyklus delší než 35 dní naopak za příliš vzácnou menstruaci. Délka krvácení je obvykle 3 až 5 dnů a dojde k vyloučení 30 až 70 ml krve. Vzhledem k měnícím se hladinám hormonů dochází k odlupování povrchové děložní sliznice – funkce menstruačního cyklu je prostá: má připravit dělohu na oplodněné vajíčko. Pokud k oplodnění nedojde, musí se zarostlá sliznice dostat z těla ven, aby se připravila na další vajíčko.

Ovulace

Součástí každého menstruačního cyklu je také ovulace – což je období, kdy je největší pravděpodobnost, že dojde k otěhotnění. Při řešení neplodnosti se posuzuje možnost menstruačních poruch. Je velmi důležité, zda ke krvácení dochází před nebo po menstruaci a zda mezi menstruacemi dochází ke krvácení nebo špinění. Je to velmi důležité k diagnóze případného onemocnění. Pro by si každá žena (nejen ta s nepravidelným cyklem) měla zaznamenávat svou menstruaci (přesné datum, délku a pokud možno také množství krvácení v případě abnormalit, popřípadě špinění nebo krvácení mimo cyklus).

Léčba nepravidelné menstruace

Někdy je na vině nedostatek hormonální funkce. V takovém případě je léčbou užívání chybějících hormonů (obvykle gonadotropin, estrogen, progesteron ad.). Dále může jít o chirurgické zákroky, které se snaží opravit defekty dělohy, v některých případech je vhodnou léčbou psychoterapie. Krvácení mimo cyklus může znamenat ovulaci nebo symptom vážnějšího onemocnění, jako je například rakovina. Také krvácení po pohlavním styku je třeba zaznamenat a prodiskutovat s lékařem. Z výše uvedeného vyplývá, že pro léčbu nepravidelné menstruace je velmi důležité zjistit její příčinu.

Zdroj: https://wylecz.to/ginekologia/nieregularne-miesiaczki/

Foto: Pixabay