Nenechte se otrávit špinavým ovzduším, vsaďte na denní rituály a choďte na preventivní prohlídky

Čisté ovzduší je nezbytnou podmínkou pro zdravý život. Ač se to možná nezdá, tak až 90 procent všech lidí na planetě dýchá vzduch, který je plný oxidu uhličitého. Špatné environmentální podmínky, život ve spěchu a stresu přitom mohou ze nepříznivý zdravotní stav člověka. Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně umírá na nemoci způsobené environmentálními příčinami na 13 milionů lidí. Je to vysoké číslo, které svědčí o tom, že v této oblasti máme ještě velké mezery.

Jak se šetrně chovat k přírodě

Co to pomůže, když na jedné straně Země lidé třídí plastový odpad, když na té druhé ho hází do moře jakoby se nechumelilo? Planetu máme jen jednu a jak se k ní budeme chovat, s takovou nám bude oplácet. Bohužel znečištěné životní prostředí ke zdraví člověka příliš nepřidá. V poslední době se v médiích objevily zprávy o mikroplastech v lidské krvi. Že jsou i ve vodě, to víme už dávno. Ve vodě se ovšem nacházejí i rezidua, tedy zbytky, chemikálií, nejčastěji léčiv. Zde je důležité dodržet pravidlo, že nespotřebované léky nebo léky s prošlou expirací je nutné odevzdat v lékárně.

Psychická pohoda je klíčem ke zdraví

Jste-li ve stresu, vyplavují se o krve stresové hormony – adrenalin a kortizol. Nadměrné množství kortizolu však vede k civilizačním problémům, ke kterým řadíme obezitu, žaludeční vředy, pálení žáhy, kardiovaskulární nemoci i neplodnost. Je tedy zřejmé, že je důležité proti stresu bojovat. Jak na to? Udělejte si každý den alespoň malou chvíli jen pro sebe. V ní byste se měli věnovat tomu, co vám činí radost. Pro někoho je to četba knihy, jiný se rád projde venku, další pak zajde do posilovny nebo na kosmetiku.

Nezapomínejte na prevenci

Pro někoho je přímo hrdinstvím, když se může pochlubit, že roky už nebyl u lékaře. Pokud se to týká běžných nemocí, jako je nachlazení či chřipka, je to jistě chvályhodné, že má tak dobrou imunitu, že jimi neonemocní. Ale zapomínat na prevenci vážných chorob se nemusí vyplatit. Přitom preventivní prohlídky jsou zdarma. Maximálně člověka stojí nějaký ten čas, který jim musí věnovat.

Foto: Pixabay

Rituály, které vám poskytnou pocit bezpečí

Moderní doba si žádá od člověka, aby byl akční a stále něco nového zažíval. Víte ale, že i rituály tedy stereotypy jsou při život důležité? Pomáhají navodit pocit bezpečí a psychické odolnosti, přispívají k ukotvení v životě. Mohou se týkat třeba večeře v pravidelný čas, venčení psa, páteční rodinné sledování filmů večer – prostě cokoliv, co vám zpříjemní den.

Zdroj: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.