bolest

Několik rad, jak překonat bolestivou menstruaci

Bolestivá menstruace je palčivý problém, který trápí spoustu žen. Křeče v podbřišku jsou unavující, omezují ženy v práci a jsou zkrátka nežádoucí. Také se k nim často přidružují další projevy jako zvracení, průjem, bolest hlavy a někdy i zvýšená tělesná teplota. Kdy využít babské rady a kdy se obrátit na lékaře?

Bolí celé tělo

Bolest při „dámských potížích“ postihuje především mladé dívky a později ustupuje, jak se mění hladiny hormonů. Některým dámám ale kazí náladu v podstatě celý život a první dny nového cyklu jsou pro ně peklem. Typická je bodavá bolest v podbřišku, bolest v křížové a bederní oblasti. Lze tyto symptomy potlačit i jinak, než tabletkami proti bolesti?

Pár osvědčených rad

Snad nejstarší babskou radou, jak s bolestivou menstruací zatočit, je terapie teplem. Ať už použijete termofor, nahřívací polštářek do mikrovlnky nebo horkou vanu, určitě se vám na nějakou chvíli uleví. Skvěle také pomáhá kontryhelový čaj. Ten se navíc hodí i pro ženy, které mají menstruaci nepravidelnou. Nebojte se zainvestovat i do doplňků stravy s vysokým podílem pupalkového oleje. Doporučuje se také udělat pár změn v jídelníčku, například omezit sladkosti a těžká jídla a více pít.

kontryhelKontryhel: foto Pixabay

Pokud jsou bolesti opravdu silné, bez obav užijte některé z volně prodejných léků proti bolesti. Samozřejmě je užívejte podle pokynů v příbalovém letáku. Při výběru ale buďte obezřetné. Některá analgetika totiž dráždí žaludek, což vám může v konečném důsledku víc uškodit než prospět.

Kdy volat lékaře?

Někdy nezbývá nic jiného než se obrátit na odborníka. Především v případě, kdy při menstruaci trpíte také horečkou a zažívacími problémy. Pokud se u vás objeví bolestivá menstruace náhle (předtím byla vaše perioda bez potíží) a krvácení je velmi silné, poraďte se se svým lékařem také. Může se jednat o zánět, který by později napáchal v těle nepěknou paseku.

Často mohou mít menstruační bolesti původ i v nevhodném postavení pánve a v různých blokacích pohybového systému. V tom vám ale nejlépe poradí fyzioterapeut.

Zdroje: https://www.fyziosvet.cz/clanky/bolestiva-menstruace-dysmenorea-neni-normalni/

https://www.klubzdravi.cz/a/menstruace-proc-to-tolik-boli

Bolest: Náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *