Zpoplatněné testy na covid: Motivace zavánějící vydíráním

Petr Arenberger

Vyplatí se očkování a nenutí nás k němu? Tyto otázky je velmi důležité si položit. Tuzemská vláda aktuálně vynakládá maximální úsilí spojené s reklamou na očkování proti onemocnění Covid-19. Nyní se začnou očkovat už lidé starší 45 let a brzy se zřejmě dostaneme k hranici mnohem nižší. Jinými slovy, představa je taková, že se všichni naočkujeme a bude zase dobře. Spousta lidí se ale očkovat nechce. Důvody mají různé, ale je to fakticky jedno. Vždyť je to jejich věc.

O motivaci bych se moc nebavil

Vynaložily se nemalé peníze na reklamu týkající se očkování na Covid-19. Nepochybně. Známé osobnosti proklamují, jak se očkují a že bychom měli také. Ano, možná to někoho zlomí, možná se někdo inspiruje. Motivovat se takto dá. Opačně ovšem nikoli. Pokud ministr zdravotnictví řekne, že se nejspíše zpoplatní testy na Covid-19 a my se vydáme jinou cestou, cestou očkování, pak je na tom něco zvláštního.

Vakcína proti koronaviru

Vakcína na Covid-19: Foto Pixabay

Buď se naočkuješ, nebo budeš platit

Přesně takto bych si vše jednoduše vyložil. Možná mylně, ale přece. Ministr zdravotnictví Arenberger mluvil také o tom, že lidé budou moci díky covid pasům po očkování mnohem jednoduše cestovat. Opět tak trochu manipulace. A to nejsem osoba, která by byla proti očkování. Zdarma by v létě testy měly být v mnohem větších intervalech. Většinou si je budeme muset hradit sami.

Kolektivní imunita díky očkování

Pokud nějaká kolektivní imunita bude, tak nejspíše právě z velké části díky očkování. I proto je motivace více než na místě. Přesto je zapotřebí se tak trochu zamyslet nad tím, jestli odpůrcům očkování nějak příliš nehážeme klacky pod nohy. To už je ale otázka pro každého z nás.

Ministr zdravotnictví Arenberger: Náhledové foto Úřad vlády ČR   

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.