Petr Arenberger

Zpoplatněné testy na covid: Motivace zavánějící vydíráním

Vyplatí se očkování a nenutí nás k němu? Tyto otázky je velmi důležité si položit. Tuzemská vláda aktuálně vynakládá maximální úsilí spojené s reklamou na očkování proti onemocnění Covid-19. Nyní se začnou očkovat už lidé starší 45 let a brzy se zřejmě dostaneme k hranici mnohem nižší. Jinými slovy, představa je taková, že se všichni naočkujeme a bude zase dobře. Spousta lidí se ale očkovat nechce. Důvody mají různé, ale je to fakticky jedno. Vždyť je to jejich věc.

O motivaci bych se moc nebavil

Vynaložily se nemalé peníze na reklamu týkající se očkování na Covid-19. Nepochybně. Známé osobnosti proklamují, jak se očkují a že bychom měli také. Ano, možná to někoho zlomí, možná se někdo inspiruje. Motivovat se takto dá. Opačně ovšem nikoli. Pokud ministr zdravotnictví řekne, že se nejspíše zpoplatní testy na Covid-19 a my se vydáme jinou cestou, cestou očkování, pak je na tom něco zvláštního.

Vakcína proti koronaviru

Vakcína na Covid-19: Foto Pixabay

Buď se naočkuješ, nebo budeš platit

Přesně takto bych si vše jednoduše vyložil. Možná mylně, ale přece. Ministr zdravotnictví Arenberger mluvil také o tom, že lidé budou moci díky covid pasům po očkování mnohem jednoduše cestovat. Opět tak trochu manipulace. A to nejsem osoba, která by byla proti očkování. Zdarma by v létě testy měly být v mnohem větších intervalech. Většinou si je budeme muset hradit sami.

Kolektivní imunita díky očkování

Pokud nějaká kolektivní imunita bude, tak nejspíše právě z velké části díky očkování. I proto je motivace více než na místě. Přesto je zapotřebí se tak trochu zamyslet nad tím, jestli odpůrcům očkování nějak příliš nehážeme klacky pod nohy. To už je ale otázka pro každého z nás.

Ministr zdravotnictví Arenberger: Náhledové foto Úřad vlády ČR   

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

38 komentářů

 1. Jaroslav Odpovědět

  Jako obyč. „…moci daleko jednoduše cestovat…“. Nevím, jak vám, ale mě se taková čeština nezdá být správná. Je to citát nebo sám novinář neumí česky? Někde jsem četl, že je nás moc a že 70% lidí musí zemřít. 70% bylo stanoveno u nás proočkovat. Takže, už je to 100%? Jsme prostě nejlepší. Ve všem. To se penízky někomu jen hrnou.

  1. Luděk Odpovědět

   Každej at se zařídí podle sebe aspon tak to na začátku bylo.Na to že je to uměle vytvořená látka žádnej netopejr ,tak nás nebude nikdo lakovat očkovat či ne

  1. Jana Odpovědět

   Ono je to dobrovolné, nemusíte se nechat očkovat, dokonce budete moci i cestovat, ale bez očkování vás nepustí do Německa, do Chorvatska, do Rakouska, do Itálie … na Slovensko a do Polska, to fakt nevím, ale nakonec se budeme muset očkovat všichni a pak přeočkovat a další rok znova

   1. ludmila Odpovědět

    Takže se mám nechat očkovat, ne proto, abych se chránila před nemocí, ale proto, abych byla stejně svobodná, jako očkovaní, abych se nemusela testovat, nemusela nosit roušku? Abych nebyla obyvatel druhé nebo třetí kategorie? Víte, já i moje děti máme všechna povinná očkování. Nejsem odpírač. Na druhou stranu, nikdy jsem nemusela podepisovat informovaný souhlas před vakcinací. Takže, ať stát převezme zodpovědnost za vakcíny, které tady propaguje, zruší informovaný souhlas a klidně toto očkování stanoví jako preventivní očkování např. od 40,45 nebo 50 roku věku. Pak nebudu mít problém. Zatím nikde nikdo ani nestanovil, při kolika nemocných na sto tisíc obyvatel je covid epidemie. U chřipky to víme, 1600-1800 nemocných/100 000 obyvatel. Mimochodem, v roce 1995 to bylo v některých krajích až 5 600 a na JIPkách ležely i těžce nemocné děti. To by se z toho dnešní vláda akorát tak pos…..

   2. Gus Odpovědět

    Strategie boje s Covidem pomocí očkování je jasně daná, kdo to nemíní respektovat, nemusí, kdo ano, je v pořádku, že dostane výhodu.

   3. Michal Odpovědět

    Bez očkování vás pustí všude v civilizovaném světě, tak tu nešiřte bludy, bude jim stačit test, zatím dokonce i antigenní, nebo potvrzení o prodělané nemoci (protilátky). Chce to používat hlavu a číst celé články, ne jen titulek (novináři rádi klamou pro vyšší čtenost)

 2. gus Odpovědět

  Myslím, že poněkud přeháníte. Budete mít možnost volby. Když se chcete zúčastnit nějakého koncertu, můžete, pokud si zaplatíte lístek a necháte se otestovat, aby návštěva koncertu byla bezpečná i pro ostatní (to je základní varianta). Je to něco jako technická prohlídka na auto, lidem se na ni taky nechce, ale musí. Testy určitě zdarma do budoucna nebudou, tak jako nejsou zdarma lístky nebo TP. Pokud budete chtít navštívit koncert, bez nutnosti se testovat, pouze předložíte doklad o vakcinaci, doklad o protilátkách (to je druhá varianta). Žádné vydírání tam nevidím.

  1. Bata Odpovědět

   Očkovaný bude jen přenašeč, vakcína před nakažením nechrání. Po další vlně se i očkovaní budou prokazovat testem.

  2. Pavla Odpovědět

   A budu muset předkládat potvrzení i o tom, že nemám chřipku, žloutenku, AIDS, neštovice, tuberkulózu, infekční průjem, malárii, vzteklinu apod.?

   Pokud ano, tak chápu testování proti covidu, pokud ale ne, tak postrádám smysl!

  3. Franta Odpovědět

   Taky budu mít možnost volby, jestli se nechám prudit (očkováním nebo testy) a budu dál trénovat dětský oddíl, jestli budu chodit na transfúzku dávat krev nebo jestli adoptuji třeba nějaké zvíře v Zoo. Proč bych tyhle věci dělal, když jsem pro společnost tak nebezpečný, že mne nikam nepustí bez buzerace s tím spojené.

 3. chlupvprdeli Odpovědět

  Ty co se nebudou chtít očkovat tak nějakej koncert atd. ho moc zajímat nebude je pro nej důležitejší zdraví což vakcinace určitě neumožnuje. Covid je jen zmutovaná chřipka která časem bude běžná jako každá jiná, když jste se nechali očkovat proti chřipce tak také to bylo jen ted přesně nevím ale jen na 2-3 kmeny ale chitínete jiný a jste na tom stejně jako ty co se očkovat nenechali nebo možná hůře tato doba se nazívá jen Covid Fašismus a diktatůra jako vyšitá kam se hrabal Hitler Mussolini Stalin to byly měkoty proti dnešní EU a západním šmejdům.

  1. Gus Odpovědět

   Ano, věřím, že časem Covid nebude tak nebezpečný, a to právě díky očkování. Vytvoří se kolektivní imunita, která mu ztíží šíření. Lidi už budou už mít nějaký otisk v imunitní paměti, ať tím, že nemoc prodělají, nebo lépe, když se naočkují. Když to dostanou znovu, průběh bude mírnější, bude méně a méně smrtelných případů a časem si zvykneme i na Covid. Ale 2-3 roky bude dobré, když se budeme masivně očkovat. Každý k tomu může přispět.

   1. Honza Odpovědět

    Žádné očkování nedokáže vytvořit lepší imunitu, nežli prodělání samotné nemoci. Pokud by existovalo, bylo by to na Nobelovku.
    Přesto je jedno kolik máte protilátek, které jste získali přirozeně, důležité jestli jste očkovaný (bez ohledu, jestli z toho nějaké protilátky vůbec máte).
    A již nyní se mluví o přeočkování každých půl roku.
    Taky bych chtěl dostat od státu zakázku, kde mi každý půl rok zaplatí za 10 milionů mých produktů a ještě ze mě bude dělat hrdinu.
    Kolektivní imunita díky očkování? O tom to fakt není :-D.

    1. Gus Odpovědět

     To je naprostý nesmysl, co říkáte. Jistě, prodělání nemoci má zpravidla za následek vytvoření imunity, ale musíte počítat s tím, že prodělání nemoci taky přináší obrovské riziko smrti nebo těžkých následků. Tomu se očkováním vyhnete a výsledek bude stejný. Jestli 10 milionů lidí bude mít bolehlav z očkování, je to přijatelná cena za to, že neumřou desítky tisíc lidí. I kdyby se to dělalo průběžně, co půl roku.

   2. Hadu Odpovědět

    Jistě, očkování je jediná logická cesta, jak se z tohoto marasmu dostat. Není pravda, že očkování proti covidu je „každého věc“, je důležité dosáhnou vysoké proočkovanosti stejně jako to bylo u pravých neštovic či TBC. Sám jsem očkován a jsem tomu rád, nic mi to neudělalo (stejně jako jiné z mnoha očkování, které jsme prodělali všichni). Jste očkovaní proti tetanu? Pokud ne, je mi to jedno, je opravdu jen „vaše věc“, jestli si chcete užít strnutí šíje a následnou smrt. Ale tady je to bohužel kolektivní „věc“ a naše společnost rozdrobená nesčetnými „právy“ jednotlivce již dávno přestala jako kolektiv fungovat. Proto je v pořádku i tato negativní motivace, tedy znevýhodňování (dobrovolně!) neočkovaných oproti očkovaným.

    1. Mira Odpovědět

     TNT vakcinace určině nikomu nevadí, vakcína je vyráběna na bázi mrtvého nebo oslabeného viru a navíc byla léta a léta testovaná, než se začala aplikovat lidem. Ale vakcína na kovid je na bázi manipulace s RNA a MRA, teprve před rokem vyvinutá a např. Pfizer odmítl zodpovídat za její bezpečnost, což samo o sobě je skandál. A od EMA je její aplikace povolená s podmínkou na tři roky !!! To jsme se tedy stali na tři roky pokusnými morčaty ? Tvrdilo se, že vakcína bude dobrovolná …..opak je pravdou!!!!

   3. Mira Odpovědět

    Prosim Vás, vždyť ten covid19, co zde údajně byl na jaře, už tady dávno není. Není Vám opravdu divné, že se do nás hustí takové nesmysly, jako že úplně zmizely chřipky a jiné virózy a zůstal jen kovid ? Proč si myslíte, že ten údajný kovid, jak se blíží léto je na ústupu ? Není to např. tím, že jako každý rok trvá chřipkové období od prosince do dubna ? Nemají ty kovidová čísla už čím podložit ! Lockdowny nás ekonomicky potopily ale vůbec nic nevyřešily.

 4. mirek Odpovědět

  Gus jste kapku myšlenkově indisponovaný a to píši velmi slušně. Jak můžete srovnávat zásah do lidského organizmu s autem? Nikdo neví, ani očkující, co to nevyzkoušené svinstvo s lidským organizmem za rok-dva udělá! Nebo vy to víte? Je to vyloženě od ministerstva zdravotnictví TRESTNÝ ČIN VYDÍRÁNÍ a mělo by být ministerstvo povoláno k zodpovědnosti a pokud to soud, jako tr. čin odsoudí, měli by být ti, kteří to nařídili, zbaveni imunity a tvrdě potrestáni… Očkovaný totiž může být za dvě hodiny po očkování pozitivní a může nakazit lidi kolem sebe. Navíc neočkovaný má už přirozenou imunitu, protože prošel rok s conorem bez újmy na zdraví. Pokud by lidé uvažovali vaším slepičím mozkem, lidé by nesměli vůbec vylézt na ulici a to všichni lidé i ti očkovaní! Víme?

  1. Gus Odpovědět

   Mirečku, nerozčilujte se. Auto je normální případ, kterému všichni rozumí. To svinstvo je „vyzkoušené“ už na stovkách milionů lidí, a jediné co se prokázalo, je výrazná účinnost vakcín, snížení počtu nakažených, mrtvých, zatížení nemocnic atd. Vakcína vybudí adaptivní imunitní odpověď, tak samozřejmě nějaká reakce na očkování tam být může, taky jsem měl. Jestliže by měl někdo těžkou reakci po očkování, k čemuž samozřejmě dojít může, má prakticky jistotu, že kdyby předtím dostal covid, tak ten průběh bude ještě horší. Život je o tom, že vyhodnocujete rizika. Můžete si to spočítat. Kdyby byla vakcína horší než Covid, na který ze 160 mil. lidí zemřelo 3,3 mil. lidí, měli bychom po vakcinaci asi 13 mil. úmrtí po celém světě. Jaká je realita? Po vakcínách jsou hlášené jednotky mrtvých (aniž bychom dokázali potvrdit, že za to vakcína opravdu může), tak celosvětově kolik třeba? 10.000 mrtvých po vakcíně? Srovnejte si to se 13 mil. mrtvých z té samé skupiny kdyby dostali covid.

 5. K. Odpovědět

  Tuto ani jakoukoliv jinou vládu nemusím, ale přece nebudeme platit lidem testy, aby mohli do hospody nebo na koncert, když tady existuje jednorázová varianta, kdy se to zaplatí pouze jednou přibližně ve stejné výši. To by bylo dost absurdní a postup vlády je výjimečně v pořádku.

  1. Hadu Odpovědět

   Ano, jasné a logické. Když už vám nic neříká zodpovědnost vůči ostatním, buďte aspoň zodpovědní ke svým peněženkám a nechte se zadarmo očkovat, abyste pak nemuseli nic platit před každým koncertem. Navíc získáte bonus, totiž že i kdybyste náhodou covidem i po očkování znovu onemocněli, neskončíte v nemocnici, neřku-li na JIP s hadičkou v plicích.

 6. stanislav Odpovědět

  Ani testování a ani očkování nic nepomůže Je to jen kšeftování nic jiného to není Je prokázáno, že i očkovaný se může nakazit a test je taky k ničemu Otestuji se pojedu busem nebo vlekem a za půl hodiny můžu být pozitivní Tak, že mi zase vychází jen kšeft nic víc

  1. Lada Odpovědět

   Přesně tak, byznys se zdravím a vydírání státem. Buď očkování nebo plať. Jako alergik, astmatik atd…. se očkovat nemůžu a ani nechci a platit někomu, za to, že se nemůžu a nechci očkovat z mého ID opravdu nebudu! Proč tedy nevynalezli léky na rakovinu a jiné nemoci, o kterých vědí mnoho let, že jsou, ale nikdo je nevyléčí. Na covid je rychle vynalezená vakcína, je toto normální?…

   1. Gus Odpovědět

    Vymyslet léčbu na rakovinu se taky postupně daří, zdokonaluje se, ale nikdo Vám nezaručí, že rakovinu nedostanete a že na ni neumřete. To, že po vakcinaci neumřete na těžký průběh covidu, je takřka 100%.
    Já jsem taky alergik, astmatik, anafylaktické epizody, přesto jsem na očkování šel. Kromě drobné reakce, únavy, nic dalšího. A určitě Vám to poradí i Váš alergolog.

 7. Františka Odpovědět

  Jestli jste očkovaní nebo ne – výjde to úplně stejně . To, že se nedostanete do země – do které chcete – není vina vlády. S tím nelze nic dělat. Ale co návraty . Prostě musíte na test. Je jedno jestli máte očkování nebo z které země se vracíte. Je mnoho zemí které jsou nas tom lépe. Ale i hůře. Tam snad nikdo raději necestuje Stále slyšíme – očkování vám umožní cestovat.

  1. Josefa Odpovědět

   To s těmi testy po navratu do Čech je je mediální humbuk. Žiju řadu let v Německu a v neděli tady byl známý z Čech a dnes odjel a to prosím bez testu tam i zpět. Myslíte si že můžou všechny kontrolovat??

 8. Zdeně Odpovědět

  Ano, souhlasím. Otevření zahrádek, no to je hnus a soudně napadnutelný. Ústava ČR jasně říká, že všichni občané ČR mají stejná práva a stejné povinnosti a to bez výjimky. Jak je tedy možné, že nesmím na pivo, pokud se neprokážu nějakou stupidní kravinou, která ale vlastně nic neřeší? No byla by to dlohá polemika, ale už nechci psát, je mi z celé vlády a jejich nařízení opravdu na blití. Upřímně.

 9. Věra Odpovědět

  Tolik příspěvků a autor má za pitomý článek zas vyděláno. Do čeho všeho se tento člověk proboha ještě bude plést?!

 10. Šárka Ratajová Odpovědět

  Jsem jedna z těch, kteří se nemají zájem očkovat. Mám zdravotní vzdělání a z mého pohledu je toto očkování nic neřešící, když vezmu v potaz prokázané vedlejší účinky, tak zdraví poškozující. V podstatě nemám volbu, buďto budu riskovat onemocnění Covidem (což riskuji i s očkováním) nebo mozkovou mrtvici způsobenou zvýšenou srážlivosti krve po očkování. Dle mého názoru se zcela zapomnělo na prevenci, která je základním stavebním kamenem ochrany zdraví a celkové léčby. Samozřejmě, že lidé neradi slyší, že mají vést zdravý životní styl, nepřežírat se, hýbat se, dbát na příjem vitamínu a minerálů, dobře se vyspat atd., ale Covid je tady již více než rok, a kdyby, hned od začátku, byla populace vedená tímto způsobem k ochraně zdraví, myslím, že by teď nenastala taková katastrofa. Ne, nejsem naivní. To, co tady píšu, ví každý student 1.ročníku zdravotní školy. Také si nemyslím, že by Covid zcela vymizel a hlavně to celé považuji za „světový kšeft století“ a diskriminaci zdravých a myslících lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *