Nejčastější důvody, proč vás po jídle bolí žaludek

Dáte si dobré jídlo, ale skoro po každé máte problémy s následnou bolestí žaludku? V takovém případě to rozhodně není v pořádku a je potřeba zamyslet se nad tím, kde by mohl být problém. Problémů může být hned několik a se správnou diagnózou vám většinou nejlépe poradí lékař. Pro lepší představu o tom, co vlastně můžete očekávat, se podívejte na několik možností, které způsobují bolest žaludku po jídle.

Syndrom dráždivého tračníku

Poměrně častý problém, který může způsobovat bolest žaludku po jídle, ale i další problémy, jako jsou plynatost, průjmy nebo naopak zácpa, bývají spojené se syndromem dráždivého tračníku. Pokud u sebe často pozorujete právě tyto problémy, bylo by dobré navštívit lékaře a snažit se odhalit příčinu a ideálně i vhodnou medikaci či dietní opatření.

Celiakie

Možná o tom ještě nevíte, ale bolesti žaludku mohou signalizovat celiakii. Jde o autoimunitní onemocnění, které se může rozvinout i v pozdějším věku. Objevuje se zpravidla po jídle, které obsahuje lepek, což bývají produkty především s pšeničnou moukou. Kromě bolestí žaludku mohou celiakii doprovázet také průjmy a plynatost. Řešením je v tomto případě vhodné dietní omezení a vynechání potravin, které lepek obsahují.

Vředy

Dalším problémem, který se může objevit poměrně náhle, ale i plíživě a nenápadně v podobě stupňujících se bolestí žaludku, jsou vředy. Pokud je to skutečně váš případ, budete pravděpodobně pozorovat i další příznaky, jako jsou hubnutí, potíže s polykáním, krev ve stolici či chudokrevnost a zvracení.

Foto: Pixabay

Onemocnění žlučníku

Bolest žaludku může být způsobena také tím, že máte onemocnění žlučníku. To se objevuje velmi často hlavně u žen starších 40 let. Bolesti se dostavují hlavně po konzumaci tučných a mastných jídel. Komplikaci může přinést zánět a bolesti žaludku se objevují klidně i v noci. Nutná je v takovém případě vhodná léčba, aby se zabránilo případnému zhoršení.

Zdroj: https://www.womenshealthmag.com/health/a19964592/stomach-hurts-after-eating/ a https://www.mastichashop.cz/bolest-zaludku-po-jidle-varovni-signal/

Náhledové foto: Pixabay