Únava

Neduhy, které značí počátek nemoci

Dnes se zaměříme na některé neduhy, které sice jsou pro nás nepříjemné a někdy i nebezpečné, avšak můžou být předzvěstí ještě daleko horších chorob. Pokud je tedy objevíte, měli byste zvážit návštěvu lékaře. Které stavy mohou naše tělo varovat?

Častá únava

Prvním faktorem, který nás může varovat před počátkem některé vážnější nemoci je únava, jejíž existence nezávisí na míře spánku. Nevyřešíte ji odpočinkem, je všudypřítomná. Pokud častěji usínáte a probouzíte se s tím, že jste více unaveni, než když jste ulehali na lůžko, něco je špatně. Pravděpodobně nejde o běžnou formu únavy, z které se „vyspíte“. Naopak může jít o první náznak nastupujícího únavového syndromu. Nemusí jít však jen o něj. Stejně tak může tato únava značit srdeční či nádorové onemocnění.

Bulky u kolen či loktů

Dále se může stát, že si náhodně nahmatáte bulky v oblasti kolen či loktů. Stane-li se vám ti, určitě stojí tyto bulky za prozkoumání. Často může jít o takzvaný xantóm. Jde o kožní úložiště pod vaší pokožkou, které se nejčastěji objevuje právě v oblastech, kde se vyskytují šlachy. Zpravidla tedy půjde o hřbet ruky, kolena či lokty. Nemusí jít o nic závažného. Na druhou stranu se často stává, že tyto xantómy varují před infarktem. Je-li jejich výskyt náhlý a velký, určitě raději navštivte lékaře.

Závratě, nevolnost, omdlévání

Všechny tyto stavy jsou velmi nepříjemné, mohou být i nebezpečné. Někdo je na tyto stavy více zvyklý nebo jsou způsobovány onemocněním, které mu již bylo diagnostikováno. Objeví-li se však takové neduhy z ničeho nic a jsou-li častější, určitě není dobré nic podceňovat. Určitě zajděte na vyšetření. Často za těmito situacemi bude stát nízký krevní tlak či nedostatek energie nebo živin. V některých případech však může jít také o příznak roztroušené sklerózy, epilepsie nebo o varování před mozkovou příhodou.

 

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

 

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *