Nedostatek bílkovin: Příznaky, že nejíte dost bílkovin

Vepřové maso

Všude slýcháme, že bychom měli jíst dostatečné množství bílkovin. Jejich nedostatek se projevuje různými způsoby a vyskytuje se zejména u lidí, kteří se vyhýbají živočišné stravě. Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem našeho těla, existovat se bez nich jednoduše nedá. Nedostatek bílkovin je obvykle vzácný, vyskytuje se například u lidí trpících podvýživou. Jak ale poznat, že si nedopřáváte dostatečné množství bílkovin?

Kolik bílkovin je tak akorát?

Mnohé zdravotnické instituce uvádí, že bychom denně měli sníst 0,8 gramů bílkovin na každý kilogram tělesné hmotnosti. To znamená, že osoba, která váží 60 kg, by měla sníst 48 g bílkoviny denně. Pokud navíc patříte mezi osoby, které pravidelně cvičí a snaží se budovat svou svalovou hmotu, měli byste bílkovin sníst ještě mnohem více. Ideální je situace, kdy si svou denní dávku bílkovin rozdělíte do jednotlivých porcí – ideálně s čtyř až pětihodinovým rozestupem.

VejceFoto: Pixabay

Lámavější kosti

Jedním z příznaků, že můžete trpět nedostatkem bílkovin, jsou kosti náchylné ke zlomení. Pokud tělo nedostává dostatek bílkovin z potravin, sahá do zásob, které má uložené v těle. Nouzovým zdrojem bílkovin pro fungování vašeho těla se tak stávají kosti. Pokud kosti zbavíte bílkovin, stávají se křehčími – a to bez ohledu na to, kolik vápníku ve stravě spotřebujete. Pevnost kostí je dána kromě vápníku také tím, kolik bílkovin konzumujeme.

Kvalita vlasů a nehtů

Pokud se vaše nehty snadno lámou a nevypadají zdravě, můžete mít problém s bílkovinami. Také vaše vlasy jsou z velké většiny tvořeny bílkovinami. Pokud nebudete jíst dostatek bílkovin, projeví se to na vzhledu vašich vlasů: budou matné (bez lesku), lámavé a s roztřepenými konečky. Pokud by nedostatek bílkovin přetrvával, ztratí také svou hustotu a mohou nadměrně vypadávat.

Hubnutí

Nedostatek bílkovin ve stravě se může projevit také úbytkem na váze. Ne každé hubnutí je ale dobré. V tomto případě totiž hubnete ze svalů, nikoli z tukových zásob, jak by bylo žádoucí. Pokud budete mít slabé svaly, můžete se snadno unavit a nezvládnete i ty nejběžnější každodenní činnosti. Jak už bylo řečeno – pokud se tělu nedostává dostatek bílkovin ve stravě, sahá po náhradních zdrojích. Těmi mohou být i svaly.

Náchylnost k nemocem

Bílkoviny jsou velmi důležité také pro imunitní systém. Díky nim se vytváří protilátky, které lidské tělo brání před bakteriemi a viry. Pokud nemáte dostatek bílkovin, zřejmě budete náchylní k nemocem.

Zdroj: https://www.health.com/nutrition/signs-not-eating-enough-protein

Foto: Pixabay