Nedejte podzimním splínům šanci! 5 tipů, jak s nimi účinně zatočit

Spánek

Léto končí a pomalu přichází u většiny lidí tolik neoblíbený podzim. Dny se zkracují, noci prodlužují, za tmy vstáváme i chodíme domů a počasí je každým dnem horší a horší, stejně jako naše nálada. Právě pro toto období jsou totiž typické smutky a splíny. Jak zařídit to, aby chmury neměly šanci?

Odpočiňte si

Je jasné, že to, co funguje v létě, nemusí fungovat na podzim. Vyrazit na výlet nebo si jít ven zaběhat zkrátka v podzimním sychravu není to pravé ořechové. Naštěstí existují i jiné alternativy, se kterými si můžete zlepšit náladu v teple domova. Teplá vana s bublinkami a oblíbenou relaxační hudbou, dobrá knížka, oblíbený film či seriál nebo třeba masáž a sauna. Není potřeba být pořád produktivní, měli byste si také oddychnout a zapomenout na všechny povinnosti. Pokud si čas od času naordinujete odpočinkový den, uvidíte, že to na vaší náladě bude znát.

Když přeci jen chcete sportovat…

Chápeme, že vybíhat ven do nepěkného počasí se vám nechce, zároveň ale víte, že vám pohyb vždy zaručeně zvedne náladu? Nemusíte se bát, i to se dá vyřešit. Naštěstí existuje plno on-line cvičení, která si zvládnete splnit i ze svého obýváku. Ideální na zklidnění myšlenek je jóga, vyzkoušet můžete také meditaci, nebo se „zničit“ klasickým kruhovým tréninkem či tabatou. Je to jen na vás, čemu dáváte přednost.

Postel je nejlepším přítelem

Právě postel je pro většinu z nás bezpečným místem, když přijde na špatnou náladu. Spánek je obzvlášť v tomhle období důležitý, protože díky němu dobíjíme baterky. „Kvalitní spánek je důležitý nejen pro naši fyzickou, ale také psychickou kondici. V podzimním a zimním období nás chlad a počasí vyčerpává, proto odpočinek potřebuje víc než kdy jindy. I ložní prádlo je potřeba přizpůsobit ročnímu období. Ideální jsou přikrývky s vyšší gramáží náplně, třeba ty z prachového peří,“ říká Ondřej Bacík, COO společnosti ProSpánek, specialisty na zdravý a kvalitní spánek. Změna počasí se navíc může podepsat na spánkovém režimu, který se v tomhle období zhoršuje. Pokud pociťujete, že spíte hůř, zkuste změnit svůj životní styl. Jezte zdravě, nepijte alkohol, nepřejídejte se a zařaďte doplňky stravy. Nejen vitamíny, které posilují imunitu, je vhodné zařadit i takové, které pomůžou přímo se špatným spánkem. „Se změnou ročního období se často pojí také nespavost. Možností jak ho podpořit je mnoho. Jedním z účinných doplňků je například Hypnox L-tryptofan + bylinky s účinnou látkou L-tryptofanem, který v těle vytváří serotonin, což vede k tvorbě spánkového hormonu melatonin. Tento doplněk je navíc na přírodní bázi, protože obsahuje bylinky jako je například meduňka, kozlík nebo levandule,“ doporučuje MUDr. Marie Viková.

RelaxFoto: Pixabay

Nebuďte sami

Člověk je odjakživa společenský. Proto vás asi nepřekvapí, že jedním z nejúčinnějších léků na špatnou náladu je setkání s přáteli. A je jedno, pokud dáváte přednost setkání v teple domova nebo raději vyrazíte do nějaké dobré restaurace či kavárny. Věřte, že taková setkání plná smíchu a kvalitní konverzace vás dobijí energií klidně i na několik dnů dopředu!

Sluníčko je lék

Slunce je tím nejlepším zdrojem vitaminu D, dobré nálady a hlavně energie. Nezavírejte se jen doma a využijte toho, pokud sluníčko zrovna prozáří studené podzimní dny. Stačí 15 minut denně, abychom získali potřebnou dávku vitaminu D, který posiluje imunitu a pomáhá bojovat s infekcemi a viry útočícími právě v tomto období více než kdykoliv jindy.

Zdroje info: prospanek.cz, vitalia.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.