Repelenty z vaší kuchyně: nepodráždí ani nezapáchají

Komár

Komerční repelenty jsou obvykle velmi drahé a navíc nepříjemně zapáchají. Přitom existuje spousta variant domácích repelentů, které si můžete vyrobit za zlomek ceny. Jsou stejně účinné a mnohdy šetrnější k pokožce i oblečení. Používají se obecně bylinky a prostředky, které komárům (a jinému hmyzu) příliš nevoní. Zde je několik nápadů, jak je můžete vyrobit.

Rozmarýn

Pokud vám voní rozmarýn, je ideální sáhnout po rozmarýnu – budete potřebovat čerstvou nebo i sušenou bylinku. Do hrnce nalijte litr vody a nechte přejít varem. Odstavte. Do ještě horké vody vložte několik snítků rozmarýnu, přikryjte poklicí a takto nechte vychladnout. Poté přidejte lžičku vinného octa a přelijte do lednice. Nechte tři týdny odpočívat v lednici a poté sceďte. Dávkujte do láhve s rozprašovačem a používejte podle potřeby. Pro prodloužení trvanlivosti můžete přidat trochu alkoholu.

Rozmarýn

Foto: Pixabay

Levandule

Levandule je častou složkou i komerčních repelentů. Komáři její vůni totiž nesnáší! Na druhou stranu nám lidem je vůně levandule velmi příjemná. V tomto případě stačí 30 kapek levandulového esenciálního oleje na 250 ml vody. Směs není tak účinná, jako v předchozím případě, o to více ale voní.

Hřebíček

Tentokrát budete potřebovat 200 ml alkoholu (nebo také Alpy). Do něj přidáte asi 50 g podrceného hřebíčku. Tuto směs nechte aspoň tři týdny uležet za občasného protřepání. Poté sceďte a nalijte do láhve s rozprašovačem. Vůně hřebíčku může být příjemnější, než některé jiné prostředky proti komárům. Použít můžete samozřejmě také hřebíčkový esenciální olej, pokud repelent potřebujete rychleji.

Česnek a citronová šťáva

Česnek má velice výraznou vůni, kterou řada hmyzu prostě nemusí. Taktéž citrony nejsou oblíbenými. Pokud tedy smícháme tyto velmi silné odpuzovače hmyzu, nemůže vzniknout nic jiného, než velmi účinný repelent. Stroužky česneku prolisujte a namočte alespoň na jeden den do minerálního oleje. Poté jej smíchejte s roztokem vody a několika lžičkami citronové šťávy. Před aplikací dobře protřepejte.

Bylinkový repelent

Můžete použít také jakékoli bylinky, které odpuzují hmyz. To znamená máta, levandule, cokoli s citrusovou vůní (citronový tymián apod.), šanta kočičí a další. Vezměte asi šálek těchto bylinek a rozdrťte je. Zalijte je šálkem vody a přiveďte k varu. Odstavte a přikryté nechte vychladnout. Sceďte a nalijte do láhve s rozprašovačem.

Zdroj info:

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jedla-soda-repelent-30000628.html

https://www.familyhandyman.com/list/11-natural-bug-repellents-worth-trying/

Foto: Pixabay