Nebezpečná neuropatie. V čem spočívá?

Cukr

Diabetici se potýkají s jedním neduhem a tím je neuropatie. Jejich noční můrou se určitě stává amputovaná noha, což může být krajní řešení tohoto problému. Neuropatie neboli diabetická noha je jeden z častých důsledků cukrovky, respektive její komplikace. Nikterak nebolí, je však velmi nebezpečná. Dokonce díky ní můžete přijít i o zrak.

O co jde?

Při neuropatii vznikají na končetinách defekty, které ve svém důsledku mohou vést k amputaci, ale také ke smrtelné otravě. Lze vůbec nějak neuropatii, která teprve vzniká poznat? Je to velmi složité. Neuropatie vzniká v důsledku dlouhodobého zvýšení hladiny cukru v krvi. V nohou tedy ze začátku může například dojít ke ztrátě citlivosti. Poznat neuropatii je však oříšek i pro zkušené lékaře. Při neuropatii jsou také časté otlaky z obuvi. Je tedy zcela nezbytné, aby takto postižený člověk nosil ortopedickou obuv. Dokonce až 80 % případů vzniká právě otlaky z obuvi.

Varovné signály

Jaké mohou být tedy varovné signály tohoto onemocnění? Například chladné nohy. I problém studených nohou, který se může zdát banální, může rozhodnout o včasné diagnostice. Máte-li často studené nohy a jste-li diabetikem, určitě tuto skutečnost konzultujte s lékařem. V Česku je v této době asi 30 % diabetiků, kteří mají poškozenou funkci nervových vláken a tedy neuropatii. Rizikové faktory, které mohou riziko vzniku zvyšovat jsou určitě vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, kouření nebo obezita. Mezi faktory také řadíme věk pacienta a délku jeho diabetického onemocnění.

Nejhorší varianta – i ztráta zraku!

I když se zdá, že může jít jen o ohrožení vašich dolních končetin, není tomu vůbec tak. Při diabetické neuropatii jsou totiž ve velkém ohrožení i vaše oči, tedy zrak. Častý důsledek je totiž například snížená adaptace na osvit. Například pokud pacient, který o neuropatii neví, řídí v noci, jeho zrak nemusí být vůbec stoprocentní. Diabetes a jeho komplikace souvisí také se sexuálními disfunkcemi. Dále může takové diabetiky také trápit funkce srdce. Většina diabetiků totiž má problémy s kardiovaskulárním systémem a selhání srdce je zde rizikovější až o 20 %.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.