Cukr

Nebezpečná neuropatie. V čem spočívá?

Diabetici se potýkají s jedním neduhem a tím je neuropatie. Jejich noční můrou se určitě stává amputovaná noha, což může být krajní řešení tohoto problému. Neuropatie neboli diabetická noha je jeden z častých důsledků cukrovky, respektive její komplikace. Nikterak nebolí, je však velmi nebezpečná. Dokonce díky ní můžete přijít i o zrak.

O co jde?

Při neuropatii vznikají na končetinách defekty, které ve svém důsledku mohou vést k amputaci, ale také ke smrtelné otravě. Lze vůbec nějak neuropatii, která teprve vzniká poznat? Je to velmi složité. Neuropatie vzniká v důsledku dlouhodobého zvýšení hladiny cukru v krvi. V nohou tedy ze začátku může například dojít ke ztrátě citlivosti. Poznat neuropatii je však oříšek i pro zkušené lékaře. Při neuropatii jsou také časté otlaky z obuvi. Je tedy zcela nezbytné, aby takto postižený člověk nosil ortopedickou obuv. Dokonce až 80 % případů vzniká právě otlaky z obuvi.

Varovné signály

Jaké mohou být tedy varovné signály tohoto onemocnění? Například chladné nohy. I problém studených nohou, který se může zdát banální, může rozhodnout o včasné diagnostice. Máte-li často studené nohy a jste-li diabetikem, určitě tuto skutečnost konzultujte s lékařem. V Česku je v této době asi 30 % diabetiků, kteří mají poškozenou funkci nervových vláken a tedy neuropatii. Rizikové faktory, které mohou riziko vzniku zvyšovat jsou určitě vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, kouření nebo obezita. Mezi faktory také řadíme věk pacienta a délku jeho diabetického onemocnění.

Nejhorší varianta – i ztráta zraku!

I když se zdá, že může jít jen o ohrožení vašich dolních končetin, není tomu vůbec tak. Při diabetické neuropatii jsou totiž ve velkém ohrožení i vaše oči, tedy zrak. Častý důsledek je totiž například snížená adaptace na osvit. Například pokud pacient, který o neuropatii neví, řídí v noci, jeho zrak nemusí být vůbec stoprocentní. Diabetes a jeho komplikace souvisí také se sexuálními disfunkcemi. Dále může takové diabetiky také trápit funkce srdce. Většina diabetiků totiž má problémy s kardiovaskulárním systémem a selhání srdce je zde rizikovější až o 20 %.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *