Naučte se, jak se správně starat o zažívání, což ovlivní také imunitu

Posilování imunity je z velké části otázkou zdravého životního stylu. Zhruba jedna třetiny imunity se totiž nachází ve střevech. Zdravé trávení se tak může odrážet na tom, jak jste odolní proti nachlazení. Podívejte se na několik důležitých pravidel, která je potřeba dodržovat při stravování, aby nedocházelo k negativnímu ovlivnění imunity.

Vyvážená strava

Pokud nemáte potravinovou alergii nebo intoleranci, je vyvážená strava naprosto tím nejlepším, co můžete pro své tělo udělat. Ani v rámci snahy o shození některých přebytečných kilogramů je dobré nevynechávat žádnou ze složku potravin. To znamená vytvořit si vyvážený jídelníček, kde si může tělo brát všechno důležité. Jedná se především o sacharidy, tuky a bílkoviny, které by měly být ve vyváženém poměru. K tomu je nezbytná také vláknina, která se stará o správné fungování trávení.

Pestré zdroje vlákniny

Protože imunitní systém se v mnohém odvíjí od toho, jak na tom je vaše střevní mikroflóra, musíte svým bakteriím poskytovat dostatek potravy. A tu tvoří především rozpustná vláknina. Ta je taková, kterou právě mikroorganismy v trávicím traktu využijí pro svůj prospěch. Druhým druhem je nerozpustná vláknina, která organismem pouze projde a má takový čisticí efekt, kdy funguje jako kartáč. Obě tyto vlákniny jsou v různých poměrech v mnoha různých potravinách. Do jídelníčku tak zařaďte například ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo a obiloviny. Vlákninu v menší míře obsahují také ořechy, které jsou zdrojem zdravých tuků.

Foto: Pixabay

Vitamíny a antioxidanty

Pestrou stravou můžete imunitnímu systému pomoci přímo. A to v podobě doplnění vitamínů, které si lidské tělo s výjimkou vitamínu D nedokáže samo vyrobit. Důležité je i doplňování dalších minerálních látek, které jsou také ve většině případů esenciální. K tomu se navíc přidávají látky v podobě antioxidantů, které fungují jako ochrana před oxidativním stresem, což je vedlejší produkt metabolismu.

Zdroj: https://www.greenfood.eu/a/vyziva-a-spravna-funkce-imunity a https://mylovedfood.cz/novinky/jak-posilit-imunitu-pomoci-spravne-stravy-1

Náhledové foto: Pixabay