Nafouklé břicho nemusí být způsobeno jen nadýmáním

Břicho

Nafouklé břicho je stav, kdy se ve vašich útrobách nachází více plynu, než je běžné. Z tohoto důvodu můžete mít kulatější objem břicha. Tento stav může být akutní, například poté, co sníte nadýmavé jídlo, ale také chronický. A to pak může znamenat potíže s trávením. Nafouklé břicho může být doprovázeno takovými projevy, jako jsou křeče v břiše, pocit tlaku, pocit plnosti. Různé příčiny mohou mít různá řešení.

Nadýmavé potraviny

Vzhledem k tomu, že do této skupiny potravin patří takové zdravé potraviny, jako je brukvovitá zelenina nebo luštěniny, nedoporučujeme se jim vyhýbat. Nadýmavé účinky jde u nich zmírnit. U luštěnin tak, že je den před vařením namočíme ve vodě a tuto vodu vylijeme. Jsou v ní totiž vyluhované látky, které způsobují nadýmání. U luštěnin je nadýmání způsobeno zejména slupkou, které se můžeme zbavit tak, že vařené luštěniny propasírujeme přes sítko. Bohužel se tak připravujeme o prospěšnou vlákninu. U brukvovité zeleniny můžete vyloučit košťál. Hodí se tepelná úprava, která nadýmavost utlumí.

Břicho

Foto: Pexels

Alkohol si zahrává s vaším trávením

Rozkládající se alkohol v lidských útrobách může způsobit zažívací obtíže, včetně nadýmání. Řešením je vyhnout se nadměrné konzumaci alkoholu. Pít s rozumem může být ostatně prospěšné i z jiných důvodů, jako je například riziko vzniku úrazů, které hrozí v důsledku ztráty rovnováhy a pádu.

Pozor na laktózu či lepek

Pokud máte intoleranci na laktózu nebo lepek, můžete zaznamenat nafouklé břicho po jejich konzumaci. Řešením je vyhýbat se těmto potravinám. Pokud svou intoleranci ještě nemáte potvrzenou lékařem, vaše první cesta by měla mířit právě do jeho ordinace.

Množství vlákniny může způsobit nafouklé břicho

Nedostatek nebo naopak nadbytek vlákniny taktéž škodí. Vláknina je velice prospěšná pro lidské trávení, zajišťuje dostatečnou hustotu stolice, pravidelné vyprazdňování a také výkyvy cukru v krvi. Pokud jí ale nemáme potřebné množství, může způsobit problémy. Zjistit, kolik vlákniny jíte, můžete tak, že budete zaznamenávat svou stravu do různých aplikací určených k počítání kalorií. Jsou zdarma a navíc díky nim můžete i zhubnout.

Zdroje info:

https://www.nhs.uk/conditions/bloating/

https://aktin.cz/trapi-vas-nafouknute-bricho-7-duvodu-proc-tomu-tak-muze-byt

Foto: Pexels