Kolektivní sporty pro seniory – jaké jsou v ČR možnosti a jaký sport vybrat?

Sporty pro seniory

Nikdy není pozdě začít s novým sportem. Můžete dokonce jít o sport kolektivní. Jaký sport vybrat? Podívali jsme se, jaké máte v České republice možnosti.

Skupinové procházky – sport opravdu pro každého

Také chůze je sport, a tak jej uvádíme hned na prvním místě. Po celé zemi se organizují skupinové procházky pro seniory. Může jít o turistické cesty v centrech měst, při kterých jsou navštěvovány památky, stejně tak jako Nordic Walking, při kterém se můžete projít v přírodě. Ať už zvolíte libovolnou variantu, procházka je nenáročnou aktivitou, kterou i v pokročilém věku zvládne většina seniorů. Navíc si při procházkách můžete popovídat a najít tak nové přátele – na ty totiž nikdy není pozdě.

Na delší procházky nezapomeňte přibalit svačinu, dostatek tekutin, ale i repelent, obvaz či náplastnáplast, abyste v případě poranění mohli rychle poskytnou potřebné ošetření.

Skupinové plavání

Také plavání je pro tělo velice šetrným druhem pohybu. Provozovat jej často mohou i ti, kterým již pohybový aparát nedovolí delší procházky. Voda totiž nadlehčuje a pohyb je tak mnohem jednodušší. Plavání pro seniory je k dispozici na plaveckých stadionech po celé republice. Někdy se jedná o volné plavání, kdy je bazén vyhrazen čistě jen seniorům. Jindy může jít o organizované pohybové aktivity ve vodě. I při klidném vytrvalostním plavání si navíc skvěle popovídáte s kolegy a kolegyněmi z bazénu.

Badminton

Ačkoli někteří senioři ve svém věku zvládají běhat po tenisovém kurtu, my vám doporučíme spíše badminton. Jeho velkou výhodou je, že si snadno můžete uzpůsobit, jak náročná vaše utkání budou. Nepotřebujete moc síly a hrát jej můžete ve dvou i čtyřech lidech. Hrát jej navíc můžete venku i v halách, a tak jde o aktivitu, kterou můžete provozovat po celý rok.

Hospodské sporty

Zejména pánové si i v pokročilém věku jistě užijí typicky hospodské sporty. Na mysli máme šipky, kulečník nebo třeba bowling. I tyto sporty snadno zvládnete v každém věku, jsou přitom jako dělané ke hraní minimálně ve dvou lidech. Čím více hráčů ale seženete, tím lépe. Je samozřejmě na místě dodat, že pro tyto sporty nemusíte disponovat takřka žádnou fyzickou zdatností, zároveň ale pro své zdraví moc neuděláte. Jde v první řadě o zábavu a socializační prvek.

O něco náročnějším sportem, který bychom stále mohli zařadit do kategorie sportů hospodských, je stolní tenis, u kterého se přece jen můžete zapotit.

Jóga a skupinové fitness lekce

Cvičení pro seniory je často nabízeno i ve fitness centrech. Skvělou volbou je pro pány i dámy jóga, chybu ale neuděláte ani jinými skupinovými cvičeními. Jen musíte náročnost umět uzpůsobit svým možnostem.

Zdroje info: Autor, leukoplast.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pexels

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.