Nadměrná únava: spíte, a přesto jste vyčerpaní? Příčiny mohou být různé…

Únava, spánek

Pokud máte pocit, že jste neustále unavení a nejste si jistí, jaký to může být důvod, protože spíte dobře alespoň 8 hodin denně v kuse, pak může jít o problém. Mezi běžné důvody únavy patří ponocování několikrát za sebou, dny strávené prací, dítě, které v noci nechce spát. Pokud ale únava trvá dlouho a vy neznáte její příčinu, může to být i nebezpečné. Dochází k ovlivnění vašich schopností a také to vede ke snížení prožitků, které přes den pociťujete.

Příčiny únavy

Ne každou příčinu je možné odhalit ihned. Možná se jen příliš věnujete práci nebo rodině a máte málo času sami pro sebe. Únavu ale může vyvolat i emoční vypětí, jako je úmrtí, rozpad vztahu nebo jen nemoc někoho blízkého. Někdy je pro člověka únavný styl jeho života. Pokud zajdete s únavou k lékaři, ten se bude snažit zjistit, zda je příčina psychologická nebo fyzická.

Únava

Foto: Pixabay

Psychologická únava

Pokud těžce pracujete, je jasné, že poté budete unaveni. Mnohem častější příčinou únavy je ale ta psychologická. Ačkoli by se mohlo zdát, že unavený člověk usne hned, není tomu bohužel tak. Pokud je příčinou psychologická únava, pak je obtížné usnout anebo spát celou noc. Velmi častým spouštěčem je stres. Pokud si neustále děláte starosti, vyčerpává vás to. Může se to projevit nejen únavou, ale také bolestí hlavy. Dále pak je příčinou psychologické únavy emoční šok, deprese či úzkost.

Fyzická únava

Mezi fyzické příčiny únavy patří anémie z nedostatku železa, snížená funkce štítné žlázy, spánková apnoa. Někdy je tento typ naprosto normální a řeší se klasicky odpočinkem: například v prvních 12 týdnech těhotenství. Za tento typ únavy je zodpovědná ale také nadváha nebo podváha, léčba závažných onemocnění, jako je rakovina, nebo také vedlejší účinky léků. Pokud únava trvá déle než 4 týdny, je dobré konzultovat situaci s lékařem.

Životní styl způsobující únavu

Současný životní styl je někdy až příliš hektický. Je toho tolik, co bychom chtěli v rámci jednoho dne stihnout. Bohužel ne vždy je to možné. A tak se snažíme nabudit látkami, jako je kofein nebo dokonce alkohol. Tyto však narušují také kvalitu našeho spánku. Příliš mnoho nebo příliš málo cvičení může být dalším důvodem únavy životním stylem. Nedoporučuje se spát přes den, protože to může narušit usínání večer.

Zdroj: https://www.nhs.uk/live-well/sleep-and-tiredness/

Foto: Pixabay