Mýty o cukru – opravdu je to takový strašák, jak se o něm říká?

Můžete se na cukru stát závislými? Opravdu by naše tělo bez něj nepřežilo? A opravdu je touha po sladkostech vrozená? Na to všechno se pokusíme odpovědět v následujícím článku o cukru.

Můžete se stát závislými na cukru?

Ano, tohle je pravda. Někteří lidé jedí tolik cukru, že na něm mohou být dokonce závislí. Varovným signálem může být velká touha po něčem sladkém. Snadno pak nad sebou ztratíte kontrolu a sníte mnohem více sladkých pochutin, než jste původně plánovali.

Opravdu naše tělo cukr nepotřebuje?

Tento mýtus šíří zastánci nejrůznějších nízkosacharidových diet. Není to pravda. Cukr je základním palivem pro každou mozkovou buňku. Ovšem pozor – nás mozek také vnímá cukr jako odměnu. A čím víc mu ho dopřejete, tím více ho bude chtít.

Jsou diety bez cukru opravdu tak účinné?

Některé diety doporučují úplné vypuštění cukrů ze stravy. To znamená, že nesmíte jíst žádné ovoce, mléčné výrobky nebo rafinované obilí. Cílem je zcela očistit tělo cukru. Ovšem taková změna je pro naše tělo jednoduše příliš drastická. Jakmile dietu opustíte, po krátké době se vrátíte opět ke svému původnímu jídelníčku a kila půjdou nahoru.

cukr2

Když chci zhubnout, musím se úplně vzdát sladkostí?

Ale vůbec ne, místo toho si vyberte jejich zdravější alternativu. Sušené nebo mražené ovoce můžete přidat do jogurtu nebo mléka, vždy když vás popadne mlsná. Jeden nebo dva čtverečky kvalitní čokolády také neublíží. A pokud se přesto neuhlídáte, nic se neděje. Následující den zkrátka pokračujte ve svém nastaveném jídelníčku dál.

Dá se nějak snížit chuť na sladké?

Použijte metodu malých kroků – je nejlepší. Začněte tím, že budete jíst více zeleniny a ovoce. Pijte více vody. Každý týden snižte množství cukru ve stravě a po několika týdnech uvidíte, že jej vlastně skoro vůbec nepotřebujete. Pomáhá i zvýšený přísun bílkovin.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *