bez

Co jste nejspíš nevěděli o černém bezu

Černý bez je jedinečnou rostlinou, již dlouho používanou k léčbě různých onemocnění. Léčivé účinky mají jeho květy, listy, kůra a dokonce i kořeny, ovšem nejvíce našemu zdraví prospívají právě jeho plody – bezinky.

Černý bez obsahuje kyseliny (včetně octové či jablečné), vitamíny C, H, B, karoten, minerální soli (vápník, draslík, hliník, železo, sodík), taniny, antokyany, pektin a sacharidy. Může tedy pomoci s celou škálou zdravotních obtíží – od nachlazení až třeba po celulitidu.

Jak připravit odvaz z bezových květů? Správný postup je jiný, než si myslíte

Rádi byste dostali z květů maximum účinných látek? Pak vsaďte na osvědčený postup našich babiček. A jak vypadá? Lžíci květů bezu černého zalijte sklenicí studené vody, přiveďte k varu a vařte na mírném ohni po dobu pěti minut. Nechte 15 minut odstát a přeceďte. Pijte 2-3 krát denně (získaný odvar si tedy rozdělte na dvě až tři části) jako diaforetikum, antipyretikum a diuretikum.

Syrové bezinky jsou nebezpečné

Nikdy nejezte syrové ovoce, protože obsahuje sloučeniny, které se po konzumaci rychle přemění na jedovatý kyanovodík (ten se po tepelném zpracování rozkládá). Postihnout by vás mohly nepříjemné bolesti žaludku a další obtíže včetně závratí a ztráty vědomí.

bez2

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bezinky si můžeme nasušit třeba do čaje

Plody se sklízejí, když jsou zralé – téměř černé. Pokud je nezpracujeme ihned, můžeme je nasušit do zásoby (zpočátku při teplotě 30 ° C, pak při teplotě 60 ° C), ale dávejte pozor, abyste je nespálili. Teprve po vysušení odstraňte plody od stopek. Používejte podle potřeby k přípravě odvarů nebo čajů.

Bezinky v sobě ukrývají lék na celulitidu

Stačí je podusit ve vlastní šťávě 15-20 minut, vzniklou kaši přecedit přes jemné síto a nechat odstát. Po několika hodinách se na povrchu tekutiny objeví olej, který stačí opatrně sebrat a použít k masáži míst, postižených celulitidou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *